W przypadku wynajmu innym przedsiębiorcom zyskasz dodatkowe źródło dochodu, a także możesz uniknąć inwestycji w wyposażenie obiektu. Czytając artykuł dowiesz się, na co zwrócić uwagę inwestując w nieruchomości.

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Lokale użytkowe kupowane są zwykle przez przedsiębiorców, którzy nie chcą wynajmować powierzchni pod firmę lub szukają dodatkowego źródło dochodu pasywnego. Dużym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza nieruchomości w większych miastach z dobrą lokalizacją. 

Oto, co warto wiedzieć, decydując się na ich zakup. 

Dlaczego warto inwestować w lokale użytkowe?

Lokale użytkowe to nieruchomości z przeznaczeniem pod prowadzenie różnego rodzaju działalności gospodarczych. Są droższe niż mieszkania, ale bardziej dochodowe. Na rynku znajdziemy zarówno te z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Dużym zainteresowaniem cieszą się również lokale na nowych osiedlach, gdzie brakuje podstawowych usług. Powodów, dla których inwestycja w lokal użytkowy to dobre rozwiązanie jest kilka:

  • wyższa niż w przypadku mieszkań stopa zwrotu z inwestycji ok. 7-10%; 
  • brak czynszu, w przypadku kupna lokalu na siedzibę firmy; 
  • możliwość wynajmu powierzchni innym przedsiębiorcom; 
  • uzyskanie dodatkowego źródła dochodu pasywnego; 
  • pokrycie z wynajmu rat kredytu zaciągniętego na zakup lokalu; 
  • mniejsze ryzyko trudności w pozbyciu się nieuczciwego najemcy niż w przypadku wynajmu mieszkania; 
  • dłuższy okres wynajmu niż w przypadku mieszkań; 
  • brak konieczności zakupu wyposażenia w przypadku lokalu pod wynajem (zazwyczaj najemca sam dostosowuje lokal do swoich potrzeb); 
  • lokale w dobrej okolicy nieustannie zyskują na wartości. 

 

Rynek nieruchomości oferuje także sprzedaż lokalu użytkowego z najemcą. To rozwiązanie, które już na starcie zapewnia regularny zysk z wynajmu.

Lokal użytkowy - definicja i wymogi

Lokale użytkowe to biura, gabinety, ale także lokale wykorzystywane do celów produkcyjnych czy magazynowych. Lokale użytkowe muszą spełniać konkretne wytyczne zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku i dotyczą one wymogów technicznych. Kryteria, jakie musi spełniać lokal, zależą od jego przeznaczenia i sposobu użytkowania. Mniej rygorystyczne normy mają zastosowanie do lokali biurowych, podczas gdy bardziej rygorystyczne wymogi obowiązują dla lokali pełniących funkcję szkół, przedszkoli czy gabinetów lekarskich.

Zgodnie z rozporządzeniem w pomieszczeniach przeznaczonych na stały lub czasowy pobyt ponad 4 osób, minimalna wysokość powinna wynosić 3 metry. Natomiast w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy lub innych celów, gdzie występują czynniki uciążliwe lub szkodliwe dla zdrowia, minimalna wysokość powinna wynosić 3,3 metra. Pomieszczenia w budynkach zakładów opieki zdrowotnej, opieki społecznej, oświaty, wychowania i nauki, poziom podłogi powinien być co najmniej 0,3 metra ponad terenem otaczającym budynek.

W budynkach użyteczności publicznej pomieszczenia ogólnodostępne ze zróżnicowanym poziomem podłóg powinny być dostosowane do ruchu osób niepełnosprawnych. W takich budynkach drzwi wewnętrzne, z wyjątkiem tych do pomieszczeń technicznych i gospodarczych, powinny mieć szerokość co najmniej 0,9 metra i wysokość 2 metry w świetle ościeżnicy, a ponadto nie mogą posiadać progów.

Kolejne restrykcyjne kryteria odnoszące się do lokali użytkowych wynikają również z przepisów przeciwpożarowych, norm dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, oraz regulacji sanitarnych.

Na co zwrócić uwagę kupując lokalu użytkowy?

Zakup lokalu użytkowego to ważna decyzja wymagająca sporego nakładu finansowego. Przed jej podjęciem sprawdź:

  • lokalizację nieruchomości (najlepiej w centrach dużych miast, co gwarantuje zainteresowanie i wysoki zysk);
  • rentowność, czyli na jakiej wysokości zysk możemy liczyć;
  • stan techniczny lokalu, jeśli pochodzi z rynku wtórnego;
  • wielkość nieruchomości;
  • czy w pobliżu jest połączenie z komunikacją miejską;
  • czy w okolicy jest parking;
  • dokumentację nieruchomości m.in. Księgi Wieczyste.

 

Czy firma nie rozrośnie się na tyle, że będzie potrzebny większy lokal? Planując wynajem, trzeba zastanowić się, do jakiego rodzaju działalności będzie on przeznaczony? Inne wymogi musi spełnić lokal dla klienta z branży medycznej, a inne pod gastronomię czy salon fryzjerski.

 

Samodzielne lokale użytkowe

Lokal użytkowy może obejmować zarówno cały budynek, jak i jego odrębnie wydzieloną część, funkcjonującą jako samodzielny lokal użytkowy. Inwestowanie w tego rodzaju nieruchomości stanowi szczególnie atrakcyjną opcję dla inwestorów indywidualnych, którzy nie mają możliwości zakupu całego obiektu handlowego. Z uwagi na ograniczoną powierzchnię oraz możliwość rozdzielenia kosztów utrzymania budynku między wielu właścicieli, jest to ekonomicznie korzystne rozwiązanie.

Jak obniżyć koszt zakupu lokalu użytkowego?

Kupując lokal użytkowy, można obniżyć koszty zakupu poprzez:

  • odliczenie 23% VAT-u, jeśli kupujesz lokal od dewelopera i jesteś płatnikiem VAT;
  • comiesięczne odpisy amortyzacyjne, które obniżą należny podatek dochodowy;
  • wrzucenie w koszty uzyskania przychodów odsetek, prowizji czy kosztów ubezpieczenia kredytu, jeśli został zaciągnięty na ten cel.

Źródła finansowania nieruchomości

Lokal użytkowy możemy kupić z własnych funduszy, ale również sfinansować w całości bądź części z kredytu gotówkowego. Więcej na temat kredytów inwestycyjnych piszemy tutaj. Dobrze jest porównać oferty banków, ponieważ różnią się między sobą. W jej wyborze pomoże doświadczony doradca kredytowy, który na bieżąco śledzi rynek. Z jego pomocą łatwiej będzie wybrać najlepszy kredyt gotówkowy i załatwić niezbędne formalności.

Zastanawiasz się nad inwestycją w lokal użytkowy? Potrzebujesz dodatkowej gotówki, która wspomoże rozwój Twojego biznesu? Skontaktuj się z nami już dziś! Wypracujemy wspólnie rozwiązanie dopasowane do możliwości Twojej działalności. 

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań

Podobne wpisy