Posiadanie aktywnego zajęcia komorniczego to dla banku informacja, że nasza sytuacja finansowa jest trudna, co może uniemożliwić zaciągnięcie tradycyjnego kredytu bankowego. Warto jednak wiedzieć, że współczesny rynek oferuje szereg finansowań dostępnych także dla osób, wobec których wszczęte zostało postępowanie egzekucyjne. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, czy kredyt z komornikiem jest możliwy do osiągnięcia?
Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań
Czy można uzyskać kredyt w banku podczas postępowania komorniczego?
Współczesne banki komercyjne działające na mocy prawa bankowego, przed faktycznym przyznaniem danego finansowania, są zobligowane do weryfikacji aktualnej zdolności kredytowej klienta, aby ocenić, czy ten będzie w stanie sprostać jego wszystkim kosztom. Często odbywa się to poprzez pobranie raportu z Biura Informacji Kredytowej (BIK), obrazującego faktyczną aktywność kredytową osób prywatnych i przedsiębiorstw. Niemniej jednak banki posiadają swoje indywidualne sposoby oceny zdolności kredytowej klientów. Raport BIK informujący o zwłoce w spłacie aktualnie posiadanych zobowiązań lub długów zgłoszonych przez wierzycieli, zawsze ma negatywny wpływ na odbiór zdolności kredytowej klienta, stając się wówczas przeciwskazaniem do uzyskania kredytu w tradycyjnym banku.
Długi, które podlegają już egzekucji komorniczej, są dla banku informacją, że sytuacja finansowa potencjalnego kredytobiorcy jest wyjątkowo negatywna, a przyznanie mu nowego finansowania będzie zbyt ryzykowne. Wówczas, gdy masz już komornika, bank z pewnością odmówi Ci przyznania pożądanego kredytu.
Pomoc instytucji pozabankowych jako opcja
W sytuacji, gdy zajęcie komornicze uniemożliwia nam zaciągnięcie tradycyjnego kredytu bankowego, z pomocą przychodzą firmy pozabankowe i parabanki. W przeciwieństwie do banków takie instytucje udzielają swoich produktów na mocy prawa cywilnego, co sprawia, że proces ich uzyskania zwykle jest znacznie mniej restrykcyjny. Warunkiem otrzymania pożyczki pozabankowej jest bowiem jedynie wypełnienie stosownego wniosku w placówce firmy lub online, a także potwierdzenie swojej tożsamości za pomocą ważnego dowodu osobistego. W momencie, gdy wnioskujemy o pożyczkę za pośrednictwem Internetu, weryfikacja tożsamości nastąpi poprzez wykonanie symbolicznego przelewu z naszego konta bankowego.
Choć wszystkie firmy pożyczkowe mają obowiązek weryfikowania zdolności kredytowej swoich klientów, jej nieidealny charakter, w tym także posiadanie komornika, nie musi przekreślać szans na otrzymanie danej formy wsparcia finansowego.
Kredyt gotówkowy w firmie pozabankowej – Czy to możliwe?
Warto zdawać sobie sprawę, że kredyty są produktami oferowanymi jedynie przez banki komercyjne, wówczas odpowiednikiem takich finansowań stają się ratalne pożyczki pozabankowe. Ich cechą charakterystyczną jest łatwość wnioskowania i możliwość wykorzystania uzyskanych środków na dowolny cel konsumpcyjny. Pożyczki pozabankowe mogą więc pokryć koszty długów, jakie posiadamy wobec wierzycieli, czy też stanowić rodzaj wsparcia dla domowego budżetu.
Na jakich zasadach udzielane są pożyczki pozabankowe?
Uzyskanie pożyczki pozabankowej zawsze powinno rozpocząć się od ówczesnego zbadania rynku i wyboru możliwie najkorzystniejszej oferty. Firmy pożyczkowe dostępne na rynku mogą przyznawać swoje produkty na różniących się od siebie warunkach spłaty i wysokości oprocentowania, dzięki czemu jesteśmy w stanie dostosować je do naszych indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych.
Po wyborze odpowiedniej oferty, należy przystąpić do wypełnienia stosownego wniosku pożyczkowego. Jak już zdążyliśmy wspomnieć, są one dostępne zarówno w placówce danej firmy pożyczkowej, jak i online. Co prawda każda firma pożyczkowa może indywidulnie ustalać, jakie dane muszą znaleźć się we wniosku, zwykle jest to podanie podstawowych informacji, takich jak:
- Imię i nazwisko;
- Numer telefonu;
- Adres e-mail;
- Numer PESEL;
- Numer dowodu osobistego.
Wraz z odpowiednim wypełnieniem wymaganej dokumentacji i potwierdzeniu swojej tożsamości, wystarczy już tylko czekać na otrzymanie pozytywnej decyzji pożyczkowej. Z faktu, że większość firm pożyczkowych charakteryzuje się ekspresowym rozpatrywaniem otrzymanych wniosków, uzyskanie decyzji pożyczkowej może być możliwe nawet w przeciągu kilkunastu minut.
W momencie, gdy otrzymamy pozytywną decyzję pożyczkową, pracownik danej instytucji pozabankowej jest zobligowany do niezwłocznego przekazania nam uzyskanych środków. Wówczas możliwe jest ich otrzymanie nawet tego samego dnia. Wszystko zależy jednak od systemu rozliczeniowego Elixir oraz czasu, w którym zaczęliśmy wnioskować o pożyczkę – przelewy dokonane zaraz przed weekendem lub ustawowym dniem wolnym mogą trafić na konto klienta dopiero następnego dnia roboczego.
Czy faktycznie warto decydować się na pożyczki pozabankowe podczas trwania egzekucji komorniczej?
Pomimo że pożyczki pozabankowe mogą być wyjściem dla osób, których sytuacja finansowa nie należy do najlepszych, konieczne jest zapoznanie się także z negatywnymi aspektami tego typu finansowań.
Wysokie koszty dodatkowe
Pierwszym aspektem, który należy poruszyć w kontekście pożyczek pozabankowych jest wysokość ich kosztów dodatkowych. Finasowania udzielane przez prywatne firmy pożyczkowe, zwykle obarczone są znacznie wyższymi kosztami oprocentowania niż tradycyjne kredyty bankowe, co ma bezpośredni wpływ na wzrost całkowitych kosztów takiego zobowiązania.
Mniej zindywidualizowane warunki spłaty
Pożyczki pozabankowe przyznawane są również na mniej zindywidualizowanych warunkach spłaty, które w większości przypadków nie podlegają możliwości ich negocjacji. W związku z tym pożyczkobiorca może przystać jedynie na warunki zaproponowane przez daną firmę pożyczkową, nawet wtedy, gdy nie są one w pełni dostosowane do jego potrzeb, lub zupełnie zrezygnować z uzyskania takiej formy wsparcia.
Możliwość pogłębienia się istniejących już problemów finansowych
Jeżeli nasza sytuacja finansowa nie należy już do najokrutniejszych, a dodatkowo posiadamy komornika, zaciągnięcie pożyczki pozabankowej może być czynnikiem pogłębiającym nasze problemy finansowe. Z faktu, że takie produkty obarczone są stosunkowo wysokimi kosztami oprocentowania, a okres ich spłaty może nie być w pełni dostosowany do faktycznych możliwości pożyczkobiorcy, ich spłata zwykle nie zostaje dokonana w wyznaczonym terminie. Skutkiem takich działań będzie wówczas nic innego, jak dalsze pogłębianie się problemu ze spłatą zaciągniętych należności przez pożyczkobiorcę.
Jak spłacić swoje długi? Konsolidacja jako sposób
W momencie, gdy zaciągnięte zobowiązania finansowe stały się dla nas niemożliwe do pokrycia, a wizja zajęcia majątku przez komornika sądowego staje się coraz bardziej rzeczywista, dobrze jest nie zwlekać, tylko jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki zaradcze.
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na spłatę długów, jest pomoc profesjonalnych firm, takich jak Biliti, oferujących konsolidację długów. Proces konsolidacji polega na połączeniu wszystkich długów w jeden produkt finansowy. Wraz z wejściem w życie procesu konsolidacji długów, okres ich spłaty ulega wydłużeniu, co ma bezpośredni wpływ na obniżenie się miesięcznej raty, którą dłużnik będzie zobligowany pokrywać. Pokrywanie jednej zbiorczej raty jest znacznie łatwiejsze, niż byłoby to w przypadku regulacji kilku zobowiązań o różnym oprocentowaniu.
Należy wspomnieć, że pomoc firmy Biliti to nie tylko gwarancja spłaty długów, ale też fachowe wsparcie na każdym etapie trwania współpracy. Jeśli więc chcesz pozbyć się swoich długów i odzyskać finansową niezależność, skontaktuj się z nami.
Spłata komornika a kredyt hipoteczny – Kluczowe informacje
Nawet gdy udało nam się spłacić wszystkie należności wobec wierzycieli, a komornik zaprzestał postępowań wobec naszego majątku, banki wciąż będą sceptycznie podchodzić do możliwości zaciągnięcia przez nas kredytów hipotecznych, czy też innych finansowań długoterminowych. Współczesne banki komercyjne nie mogą bowiem pozwolić sobie na ponoszenie ryzyka w postaci udzielenia wysokiego finansowania hipotecznego. W tym przypadku być może warto skorzystać z roli poręczyciela kredytowego, czyli osoby, która posiada odpowiednią zdolność kredytową i w razie potrzeby będzie w stanie pokryć za nas koszty zaciągniętego finansowania.
Jak długo BIK przechowuje informacje o postępowaniu komorniczym?
Biuro Informacji Kredytowej (BIK) przechowuje informacje o wykonanym postępowaniu komorniczym przez 5 lat od całkowitego uregulowania danego długu. Wówczas każdy, kto zdecyduje się pobrać nasz raport BIK będzie widział negatywny wpis o interwencji komornika.
Wpływ informacji o komorniku na sytuację kredytobiorcy
Warto zdawać sobie sprawę, że wpis o postępowaniu komorniczym w bazie BIK, ma znaczący wpływ na negatywny odbiór zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy. Większość banków nie zdecyduje się bowiem na przyznanie kredytu osobie, która niegdyś doprowadziły do tak poważnych problemów finansowych. Wymagane może być więc zaczekanie aż negatywny wpis ulegnie wygaśnięciu.
Potrzebujesz profesjonalnej porady doradcy finansowego? Już teraz skontaktuj się z naszymi doradcami!
Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań