Osoby decydujące się na kredyt hipoteczny, często muszą zadać sobie pytania, czy zaciągnięcie zobowiązania na 30 lat faktycznie jest zasadne? Choć takie finansowanie umożliwia zakup wymorzonej nieruchomości, jego długoterminowy charakter często stanowi przeszkodę do zdecydowania się na tę formę wsparcia. W tym artykule znajdziesz wszystkie zalety i potencjalne wady kredytów hipotecznych na 30 lat.

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Czym właściwie jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to finansowanie skierowane do osób marzących o zakupie własnej nieruchomości, jednak nieposiadających wystarczających oszczędności na realizację takiej inwestycji. Cechą charakterystyczną dla kredytów hipotecznych jest konieczność objęcia przez bank danej nieruchomości hipoteką, która stanowi zabezpieczanie na wypadek niepokrycia kosztów takiego kredytu w terminie. Wówczas bank ma prawo zając taką nieruchomość, aby z jej pomocą pokryć wszystkie koszty niespłaconego zobowiązania. Co prawda przyznanie kredytu hipotecznego wymaga ówczesnego przygotowania i spełnienia kilku określonych wymagań, jednak aktualny rynek finansowy oferuje wiele opcji kredytowych dostosowanych do indywidualnych potrzeb i możliwości potencjalnych kredytobiorców.

Warunki uzyskania kredytu hipotecznego

Pozytywna zdolność kredytowa

Podstawowym warunkiem, bez którego uzyskanie kredytu hipotecznego będzie niemożliwe, jest posiadanie pozytywnej zdolności kredytowej. Mianem zdolności kredytowej określa się faktyczną zdolność kredytobiorcy do pokrycia kosztów danego zobowiązania wraz ze wszystkimi kosztami dodatkowymi, takimi jak oprocentowanie, prowizja lub ewentualne koszty karne. Na pozytywną zdolność kredytową wpływa przede wszystkim terminowe spłacanie wszystkich zobowiązań, takich jak czynsz, opłaty za media, aktualne raty kredytowe czy też limity na kartach kredytowych. Spłacanie swoich należności na czas to dla banku informacja, że odpowiednio zarządzamy swoimi finansami, a nowe zobowiązanie kredytowe nie będzie dla nas dodatkowym obciążeniem.

Pozyskanie niezbędnej dokumentacji kredytowej

Oprócz szczegółowej oceny zdolności kredytowej bank jest zobligowany pozyskać od nas wymaganą dokumentację finansową. Choć każda instytucja może wymagać innych zaświadczeń, do podstawowych dokumentów finansowych należą:

  • Zaświadczenie od pracodawcy o uzyskiwanych dochodach;
  • Wyciągi z prowadzonych aktualnie rachunków bankowych z okresu kilku ostatnich miesięcy;
  • Potwierdzenia posiadania innych zabezpieczeń finansowych i wartościowych aktywów.

Warto wiedzieć, że kredyt hipoteczny jest możliwy do uzyskania także dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Wówczas konieczne jest dostarczenie dodatkowych zaświadczeń, takich jak:

  • Wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej;
  • Zaświadczenie o nadaniu numeru NIP i REGON;
  • Potwierdzenie terminowego odprowadzania podatków z Urzędu Skarbowego;
  • Wyciąg z firmowego konta bankowego;
  • Deklaracja podatkowa obejmująca ostatni rok kalendarzowy.

Posiadanie wkładu własnego

Wkład własny stanowi fundament otrzymania kredytu na zakup własnej nieruchomości. Warto wiedzieć, że bank nie jest w stanie sfinansować pełnej kwoty danej nieruchomości, a więc, aby kredyt hipoteczny faktycznie był możliwy do uzyskania, konieczne jest zebranie oszczędności stanowiących około 20 procent kwoty całej inwestycji. Im wyższy wkład własny, tym lepsze warunki kredytowe może otrzymać potencjalny kredytobiorca. Podobnie, niski wkład własny sprawia, że kredytobiorca będzie musiał zgodzić się na gorsze warunki kredytowe lub ubezpieczyć swój produkt finansowy, narażając się wówczas na dodatkowe koszty.

Długoterminowe kredyty bankowe – Czy warto wybrać kredyt na 30 lat?

Decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego na okres 30 lat, może przynieść wiele korzyści, jednak wymaga przeanalizowania wszystkich zalet i potencjalnych wad takiego rozwiązania.

Mniejsza miesięczna rata kredytu hipotecznego

Podstawową zaletą długoterminowych kredytów hipotecznych jest mniejsza wysokość miesięcznej raty kredytowej. Wraz z dłuższym okresem trwania umowy, całkowite koszty kredytu zostają rozłożone w czasie, będąc dzięki temu możliwe do pokrycia przez kredytobiorcę.

Długi okres trwania umowy kredytowej umożliwia stosunkowo łatwą regulację miesięcznej raty nawet w sytuacji wzrostu stóp procentowych, czy też przejściowych problemów finansowych spowodowanych rosnącymi kosztami życia, mniejszą rentownością prowadzonej firmy lub nieplanowanymi wydatkami znacząco odbijającymi się na naszym domowym budżecie.

Pamiętajmy, że kredyt na 30 lat to często jedyne wyjście dla współczesnych kredytobiorców. Okres spłaty dostosowywany jest bowiem do zdolności kredytowej klienta, a w sytuacji, gdy nie jest ona odpowiednio wysoka, bank nie będzie w stanie udzielić kredytu na krótszy okres.

Zachowanie wysokiej zdolności kredytowej

Kredyty hipoteczne przyznawane na okres 30 lat mogą nie tylko pomóc w zakupie własnej nieruchomości, ale też wpływać na pozytywną interpretację zdolności kredytowej kredytobiorcy. Regularnie spłacane zobowiązanie kredytowe o długoterminowym charakterze, jest dla banku informacją, że nasza sytuacja finansowa jest na stabilnym poziomie, a my gospodarujemy nimi w sposób odpowiedni. Takie działanie może okazać się wyjątkowo korzystne w sytuacji, gdy zależy nam na uzyskaniu dodatkowego finansowania w banku, takiego jak kredyt gotówkowy lub kredyt inwestycyjny.

Stabilność finansowa

Długoterminowe zobowiązania, takie jak kredyt hipoteczny na 30 lat, mogą być kluczem do zachowania finansowej stabilności. Raty takich kredytów często są bowiem znacznie niższe, niż w przypadku finansowań o krótszym okresie spłaty. Przewidywalność wysokości miesięcznych rat i jej stosunkowo niewielki koszt sprawia, że kredytobiorcy są w stanie nie tylko łatwiej zarządzać swoim domowym budżetem, ale też realizować długoterminowe plany inwestycyjne lub dążyć do gromadzenia oszczędności.

Wyższe koszty odsetek

Mimo wielu zalet, kredyty hipoteczne na 30 lat nie są pozbawione pewnych wad, a pierwszą z nich są wyższe koszty odsetek. Mianem odsetek określa się rodzaj wynagrodzenia za korzystanie z kapitału przyznanego przez daną instytucję finansową. Im dłuższy okres kredytowania, tym większe odsetki będą doliczone do całkowitych kosztów zaciągniętego zobowiązania. Z tego względu, choć nasze raty kredytu hipotecznego mogą być niewielkie, całkowita kwota kredytu, którą będziemy zmuszeni zwrócić, może okazać się znacząca.

Wyjątkowo długi okres kredytowania

W sytuacji, gdy decydujemy się zaciągnąć kredyt hipoteczny na trzy dekady, ciężko jest przewidzieć naszą sytuację finansową i życiową na przełomie tego okresu. Wówczas ciężko jest planować długoterminowe inwestycje oraz podejmować odważne decyzje finansowe, zdając sobie sprawę, że ciąży nad nami rata kredytu hipotecznego.

Ponadto nikt nie jest w stanie zapewnić kredytobiorcy, że ten będzie w stanie bez trudu sprostać wszystkim kosztom kredytowym, nawet w sytuacji zmian gospodarczych, kryzysu na rynku pracy lub drastycznych zmian odbijających się na zdolności kredytowej.

Ograniczenia przy wcześniejszej spłacie

W momencie, gdy nasza sytuacja ulegnie poprawie lub doświadczymy nagłego zastrzyku gotówki, często postanawiamy w pierwszej kolejności zwrócić swoje zobowiązanie kredytowe. Choć może wydawać się to rozsądne, w rzeczywistości nie zawsze przynosi pożądane korzyści. Wiele banków komercyjnych nalicza dodatkowe opłaty i koszty prowizji za wcześniejszy zwrot kosztów kredytowych. Dlatego przed zdecydowaniem się na konkretną ofertę kredytową, warto dokładnie sprawdzić, jakie praktyki stosuje dany bank w przypadku wcześniejszej spłaty długu.

Alternatywy dla długoterminowego kredytu

Kredyt na krótszy okres

Jeżeli nasza zdolność kredytowa jest na tyle wysoka, aby bank udzielił nam kredytu na krótszy okres czasu, jak na przykład 10 lub 15 lat, warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Finansowanie udzielone na krótki okres, jest co prawda znaczącym obciążeniem dla domowego budżetu, jednak całkowity koszt kredytu staje się wówczas znacznie mniejszy. Ponadto krótszy okres kredytowania umożliwia świadome planowanie przyszłościowych inwestycji, które będzie można wdrożyć w życie wraz ze spłatą kredytu mieszkaniowego.

Warto jednak pamiętać, że kredyty hipoteczne na krótszy okres mogą być ciężkie do uregulowania w sytuacji wzrostu stóp procentowych. Z tego względu osoby decydujące się na tę formę finansowania nieruchomości, powinny posiadać dodatkowe zabezpieczenia lub znaczące oszczędności na wypadek gwałtownych wzrostów.

Refinansowanie kredytu

Refinansowanie kredytu mieszkaniowego to opcja dla osób, które zaciągnęły już długoterminowy kredyt hipoteczny, który z biegiem czasu stał się nierentownym rozwiązaniem. Wówczas refinansowanie pozwala przenieść kredyt hipoteczny do innej instytucji bankowej i pokryć jego koszty na mocy nowych warunków spłaty. Jeżeli więc kredyt hipoteczny na 30 lat stał się dla Ciebie niesatysfakcjonujący, warto zdecydować się na to rozwiązanie. Aktualny rynek oferuje wiele kredytów hipotecznych różniących się od siebie pod kątem oprocentowania, okresu spłaty i wysokości finansowania, co sprawia, że dany kredytobiorca bez trudu będzie w stanie znaleźć nowy rodzaj kredytu odpowiadający jego aktualnym potrzebom.

Należy pamiętać, że podczas ubiegania się o refinansowanie kredytu, kluczowe znaczenie ma zdolność kredytowa. Proces refinansowania nie polega bowiem na faktycznym przeniesieniu swojego kredytu do innego banku, a na spłacie go przez bank i otwarciu nowego zobowiązania odpowiadającego wysokości poniesionego kapitału. W związku z tym bank musi ocenić, czy nasza aktualna zdolność kredytowa jest na tyle wysoka, aby dostać kredyt hipoteczny i sprostać jego wszystkim warunkom spłaty.

Kiedy warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego?

Doradca kredytowy to specjalista posiadający dogłębną wiedzę z zakresu finansów i aktualnego prawa, co sprawia, że jest on w stanie udzielić profesjonalnych porad swoim klientom. Jeżeli więc nie wiemy, czy kredyt hipoteczny na 30 lat będzie dla nas korzystną opcją lub też nie wiemy, na jakim poziomie jest nasza aktualna zdolność kredytowa, rola doradcy kredytowego może okazać się znacząca. Taki doradca na wstępie oceni naszą faktyczną zdolność kredytową i oszacuje, na jaki kredyt będziemy mogli sobie pozwolić. W następnej kolejności natomiast będzie w stanie zaproponować konkretne oferty bankowe odpowiadające naszym indywidualnym potrzebom i możliwościom finansowym.

W wielu przypadkach doradca kredytowy może także negocjować z bankiem warunki spłaty kredytu mieszkaniowego w celu dopasowania go do potrzeb swojego klienta.

Ponadto w sytuacji, gdy kredyt hipoteczny nie jest dla nas możliwy do uzyskania, doradca kredytowy doradzi, jakie działania podjąć, aby nasza sytuacja finansowa uległa poprawie. Może być to ograniczenie zbędnych wydatków, znalezienie dodatkowego źródła dochodu lub spłata nagromadzonych długów.

Jak spłacić długi i uzyskać wymarzony kredyt hipoteczny?

Jeżeli planujesz zaciągnąć kredyt hipoteczny, należy zdawać sobie sprawę, że długi niemal zawsze będą czynnikiem uniemożliwiającym uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej. Aby więc wypracować wyższą zdolność kredytową i otrzymać upragniony otrzymać kredyt hipoteczny, warto jak najszybciej podjąć odpowiednie działania umożliwiające pokrycie wszystkich problematycznych zobowiązań.

Aktualnie na rynku znaleźć możemy wiele rozwiązań pozwalających na pokrycie przeterminowanych zobowiązań, jednak za jedno z najskuteczniejszych uważana jest konsolidacja długów we współpracy z firmami, takimi jak Biliti. To proces polegający na połączeniu wszystkich pożyczek i chwilówek w jedno większe zobowiązanie kredytowe, którego spłata zostaje wydłużona, mając wówczas wpływ na obniżenie się miesięcznej raty kredytu konsolidacyjnego.

Wraz z decyzją o podjęciu współpracy z firmą Biliti, dłużnik otrzymuje kompleksową pomoc dostosowaną do jego potrzeb i aktualnych możliwości finansowych, a także profesjonalne wsparcie na każdym etapie.

Chcesz spłacić swoje długi i otrzymać upragniony kredyt hipoteczny? Już teraz skontaktuj się z nami.

Kto faktycznie powinien decydować się na kredyt hipoteczny na 30 lat?

Kredyt hipoteczny na 30 lat to skuteczny rodzaj wsparcia finansowego, pozwalający na zakup wymarzonej nieruchomości. Jednak długoterminowy charakter takich zobowiązań sprawia, że jego zaciągnięcie powinno być dokładnie przemyślane.

Przede wszystkim, kredyt hipoteczny na 30 lat to opcja dla osób o ugruntowanej sytuacji finansowej, która nie powinna ulec drastycznej zmianie z biegiem czasu. W tym celu kluczowe znaczenie ma stałe i odpowiednio wysokie źródło dochodu lub posiadanie wartościowych aktywów, mogących stanowić dodatkowe zabezpieczenie.

Ponadto przyszły kredytobiorca musi dysponować pewnymi oszczędnościami, bowiem ten rodzaj finansowania wymaga posiadania wkładu własnego o określonej wysokości. Obecnie wysokość wkładu własnego stanowi od 10 do około 20 procent ceny nieruchomości, którą chcemy sfinansować. Im wyższy wkład własny, tym okres spłaty kredytu hipotecznego może być bardziej zindywidualizowany i odpowiadający faktycznym możliwościom kredytobiorcy.

Innymi słowy, kredyt hipoteczny na 30 lat to rozwiązanie dla osób, które będą w stanie sprostać takiemu zobowiązaniu wraz z jego wszystkimi kosztami dodatkowymi, jednocześnie nie pozbawiając się możliwości do podejmowania innych inwestycji. Wtedy nie tylko otrzymamy finansowanie na zakup mieszkania, ale też będziemy mogli czerpać długoterminowe korzyści z podjęcia takiej decyzji.

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań