Jak zgromadzić wkład własny do kredytu hipotecznego?

Zaktualizowano:

Podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny niezbędny jest wkład własny. Jest to kapitał, który pokrywa częściowo wartość nieruchomości i jest on niezbędny podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny. Z artykułu dowiesz się, co dokładnie może stanowić wkład własny oraz jaka powinna być jego wartość. Podpowiemy także, w jaki sposób zgromadzić potrzebny kapitał.

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Co to jest wkład własny?

Definicja i znaczenie

Wkład własny to określona suma pieniędzy, jaką kredytobiorca musi wnieść przy wzięciu kredytu hipotecznego. Jest to określony procent nabywanej nieruchomości. Banki wymagają wkładu własnego od kredytobiorców, gdyż taki obowiązek nakłada na nie Komisja Nadzoru Finansowego. Ponadto jest to pewien rodzaj zabezpieczenia dla banku.

Minimalne wymogi dotyczące wkładu własnego – ile musi wynieść?

Według zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego wkład własny przy kredycie hipoteczny powinien stanowić 20 procent wartości danej nieruchomości. Przy wkładzie własnym na poziomie 10 procent wymagany jest wówczas wykup dodatkowego ubezpieczenia.

Co może stanowić wkład własny?

Najczęściej wkładem własnym jest gotówka. Jednak pieniądze to nie jedyna dopuszczalna forma wkładu własnego. Może być to między innymi:

  • działka, na której ma stanąć dom, który jest przedmiotem kredytowania;
  • inna nieruchomość – nie może być obciążona hipoteką lub służebnością;
  • zaliczka lub zadatek;
  • papiery wartościowe lub obligacje;
  • darowizna.

Co nie może stanowić wkładu własnego?

Wkładem własnym nie może być zadłużona nieruchomość lub taka, która jest obciążona służebnością. Ponadto pieniądze na wkład własny nie mogą pochodzić z innego kredytu bankowego. Nie mogą to być także:

  • dobra luksusowe na przykład takie jak biżuteria;
  • ekskluzywne zegarki;
  • dzieła sztuki.

Ten temat może Cię zainteresować: Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Planowanie i oszczędzanie

Opracowanie planu oszczędzania

Przed planowanym wzięciem kredytu hipotecznego bardzo ważne jest zebranie odpowiednich środków, które zapewnią Ci wkład własny. Jedną z najbardziej oczywistych metod jest stopniowe oszczędzanie i gromadzenie potrzebnych pieniędzy. Poniżej kilka prostych trików, które pomogą Ci znaleźć się bliżej swojego finansowego punktu docelowego:

  • Wyznaczanie celów finansowych. Może wydawać się to błahe, ale nic bardziej mylnego. Określanie krótkoterminowych celów finansowych to prosty krok do tego, aby osiągać więcej pod względem finansowym. Małe sumy, które są regularnie gromadzone, mają olbrzymi potencjał.
  • Dokładna analiza miesięcznych wydatków i możliwości oszczędzania. Spisywanie miesięcznych wydatków pozwoli dogłębnie zapoznać się z tym, jak one się prezentują oraz na co konkretnie przeznaczasz dane kwoty. Taka analiza pozwoli wychwycić błędy finansowe i poszukać oszczędności.

W dalszej części artykułu przedstawimy metody, które pozwolą Ci wybudować „poduszkę finansową”.

Skuteczne metody oszczędzania

Oszczędzanie dla wielu osób jest niezwykle trudną umiejętnością, ale bardzo ważną. Poniżej kilka sposobów na oszczędzanie:

  •  Zapisywanie wszelkich wydatków.  Mowa tutaj zarówno o zakupach codziennych takich jak żywność czy ubrania, ale i tych większych wykonywanych co jakiś czas.  Dobrym patentem jest korzystanie z aplikacji, które są dedykowane do tego celu. Łatwiej wówczas będzie Ci zachować porządek w zapiskach.
  • Wykonywanie listy zakupów.  Może wydawać się to banalne, jednak nic bardziej mylnego. Takie rozwiązanie to nie tylko oszczędność czasu, ale i pieniędzy. Co więcej pozwoli to nam na utrzymanie lepszej kontroli finansowej w domowym budżecie. Jest to pomocne zwłaszcza dla osób, które mają tendencję do nadmiernego wydawania pieniędzy. Określona lista to bardziej konkretne podejście, a tym samym brak konieczności spędzania wielu godzin w sklepach. 
  • Unikanie zbędnych wydatków. Dyscyplina finansowa to klucz do budowania swoich oszczędności.
  • Otworzenie konta oszczędnościowego. Zaletą tego typu rozwiązania jest to, że konto oszczędnościowe z gruntu jest przeznaczone do oszczędzania, w praktyce oznacza to, że ciężej jest pobrać z niego środki finansowe (z reguły będzie wiązało się to drobną opłatą). Dodatkową zaletą konta oszczędnościowego jest to, że możesz zlecić wykonywanie stałych przelewów na nie, co sprawi, że regularnie dostarczane sumy pieniędzy, będą zwiększały Twoje oszczędności.

Dodatkowe źródła dochodu

Jeżeli zależy Ci na zwiększeniu swoich zasobów finansowych, które przeznaczysz na poczet wkładu własnego, możesz rozważyć znalezienie dodatkowej pracy. Oczywiście będzie wiązało się to z pewnym wyzwaniem, ale jest to alternatywa, która może zbliżyć Cię do finansowego celu.

Innym sposobem są inwestycje długoterminowe. Można zaliczyć tutaj między innymi:

  • Obligacje. Są to papiery wartościowe, które dają prawo do pozyskiwania stałego dochodu osobie, która je nabyła.
  • Akcje. To papiery wartościowe, które są emitowane przez spółki akcyjne, ponadto reprezentują one część własności danej firmy. Inwestor, który nabywa akcje, staje się współwłaścicielem spółki i ma prawo do części jej zysków. Akcje dają możliwość zarobku inwestorom, dzięki wzrostowi wartości spółek.
  • Metale szlachetne. Mowa tu między innymi o złocie czy np. srebrze.

Korzyści z większego wkładu własnego

Niższa rata kredytu hipotecznego

Większy wkład własny niesie za sobą wiele zalet. Jedną z nich jest przede wszystkim to, że im wyższy jest wkład własny, tym mniejsza kwota wymaganego kredytu. Warto jest jednak zaznaczyć, że bardzo duży wkład własny, nie jest do końca dobrym rozwiązaniem. Banki mogą niechętnie udzielać takich zobowiązań, gdyż ich zysk byłby po prostu za mały.

Wnioski

Jeżeli stoisz przed decyzją zaciągnięcia kredytu hipotecznego, bardzo istotne jest zgromadzenie odpowiednio wysokiego wkładu własnego. Przyjmuje się, że jest to około 20 procent wartości nieruchomości. Bank może zmniejszyć wymóg do 10 procent, ale wówczas konieczne jest wykupienie ubezpieczenia. W tym miejscu warto zastanowić się także nad tym, w jaki sposób zgromadzić potrzebne środki. Można zrobić to między innymi poprzez regularne oszczędzanie, dodatkową pracę czy też inwestycje długoterminowe. Należy pamiętać, że jest to proces złożony i długi, dlatego też warto pomyśleć o tym nieco wcześniej, a nie tuż przed samą decyzją o zaciągnięciu kredytu hipotecznego.

Dowiedz się więcej

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań

5/5 - (1 vote)