Pożyczka na 30 dni bez BIK – czy istnieje? Odpowiadamy

Zaktualizowano:

Pożyczka bez weryfikacji bazy BIK – czy taki produkt w ogóle istnieje? Firmy pożyczkowe co prawda dokonują weryfikacji zdolności kredytowej klienta, ale nie mają obowiązku sprawdzania konkretnie bazy BIK. W artykule wyjaśnimy jak działają pożyczki tego typu, czym jest BIK oraz jak wpływa na sytuację finansową pożyczkobiorcy.

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Czym jest baza BIK?

BIK inaczej Biuro Informacji Kredytowej to baza powstała w 1997 roku z inicjatywy Związku Banków Polskich. BIK zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem informacji dotyczących wiarygodności kredytowej osób oraz firm. W bazie BIK widnieją informacje zarówno o zobowiązaniach spłacanych terminowo oraz o tych, które były spłacane z opóźnieniem.

Firmy pożyczkowe mogą sprawdzać daną osobę w bazie BIK, ale nie mają takiego obowiązku prawnego. Dlatego też, uzyskanie pożyczki – nawet dla osób znajdujących się w Biurze Informacji Kredytowej jest możliwe.

Jak działają pożyczki na 30 dni bez BIK – czy da się ją uzyskać?

Proces uzyskania pożyczki

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, starając się o pożyczki pozabankowe, klienci zawsze podlegają weryfikacji i ocenie. Jednak nie jest ona, aż tak restrykcyjna, jak w przypadku kredytów bankowych. Osoby, które posiadają lub miały pewne potknięcia finansowe odnotowane w Biurze Informacji Kredytowej, mogą ubiegać się o tego typu pożyczki. Będzie to jednak trudniejsze, a sama decyzja uzależniona od konkretnej firmy pożyczkowej i indywidualnej sytuacji finansowej danego klienta. Pozabankowa instytucja finansowa jest bardziej przychylna udzielaniu finansowania osobom z taką przeszłością niż banki. Poniżej podajemy krok po kroku, jak wygląda procedura wnioskowania o pożyczkę pozabankową:

Krok 1: Wybór pożyczkodawcy. Na tym etapie warto zapoznać się z opiniami poprzednich klientów. Informacje można uzyskać na forach internetowych lub grupach tematycznych. Wiedza ta pozwoli na lepszą weryfikację firmy pożyczkowej. Ponadto należy dogłębnie przeanalizować warunki pożyczki. Innym wariantem jest ranking pożyczek, który pozwoli na lepsze zrozumienie oferty, ale i pozwoli na bardziej szczegółowe porównanie oferty pożyczki na tle innych.

Krok 2: Przygotowanie niezbędnych dokumentów. Zwykle ograniczają się one do skanu dowodu osobistego oraz historii rachunku bankowego. Niekiedy firmy pożyczkowe chcą, także zaświadczenia o dochodach.

Krok 3: Rejestracja na stronie pożyczkodawcy.

Krok 4: Wypełnienie wniosku i wysłanie go do pożyczkodawcy. W tym miejscu warto napisać, że we wniosku powinny znaleźć się następujące dane:

  • imię;
  • nazwisko;
  • wiek wnioskującego (musi mieć minimum 18 lat);
  • adres e-mail;
  • numer telefonu;
  • miejsce zamieszkania (czasem firma pożyczkowa może chcieć informacji na temat tego, czy wnioskujący wynajmuje bądź nie);
  • aktualny rachunek bankowy;
  • źródła oraz wysokość dochodu (nie muszą one ograniczać się do umowy zlecenia bądź umowy o pracę, wiele firm honoruje np. rentę);
  • liczba osób w gospodarstwie domowym;
  • wysokość wydatków na codzienne potrzeby oraz inne zobowiązania finansowe.

Krok 5: Weryfikacja oceny zdolności kredytowej klienta i przygotowanie wstępnej oferty. Po złożeniu wniosku przez pożyczkobiorcę, firma pożyczkowa dokonuje oceny i sprawdza ile może pożyczyć danej osobie oraz na jakich warunkach. Później, następuje sprawdzenie historii kredytowej. Dalej, firma przesyła ofertę klientowi.

Krok 6: Podjęcie decyzji o współpracy z firmą pożyczkową. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji klient potwierdza chęć zaciągnięcia określonej kwoty.

Krok 7: Zlecenie wykonania przelewu na wskazane przez pożyczkobiorcę konto bankowe.

Warunki pożyczki – jakie trzeba spełnić? Spieszymy z odpowiedzią

Szybkie pożyczki stawiają przed wnioskującymi pewne wymogi, tak jak dzieje się to z resztą w przypadku każdego produktu finansowego. W tej części artykułu przyjrzymy się wymogom, jakie muszą spełnić starający się o pożyczkę. Oto kilka z nich:

  • Odpowiedni wiek. Minimalnie pożyczający musi mieć ukończone 18 lat, czasem pułap ten jest zwiększony do 21. Niektóre firmy pożyczkowe określają, także wiek maksymalny. Zazwyczaj jest to granica 75-80 lat.
  • Dochód pozwalający na spłatę zobowiązania. W przypadku pożyczek pozabankowych nie trzeba ograniczać się do umowy o pracę bądź umowy zlecenia. Firmy pozabankowe akceptują, także np. rentę. Dlatego też uzyskanie pożyczki powinno być nieco prostsze, w odróżnieniu od tradycyjnych kredytów bankowych.
  • Indywidualne konto bankowe. Posiadanie rachunku bankowego jest tu absolutną koniecznością. Wyjątek stanowią oferty pożyczek z możliwością przekazania pieniędzy poprzez pocztę tradycyjną. Co więcej, należy podkreślić, że przyznane pożyczki, chwilówki nie mogą wpływać na konto innej osoby (jeżeli małżonkowie posiadają wspólne konto bankowe – wówczas tak).
  • Posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych.
  • Posiadanie aktualnego dowodu osobistego bądź paszportu (dotyczy to obcokrajowców mieszkających na terenie naszego kraju)
  • Bycie mieszkańcem Polski.
  • Posiadanie numeru PESEL.

Ile można pożyczyć?

Określenie docelowej minimalnej oraz maksymalnej kwoty pożyczki nie jest do końca możliwe. Wynika to z kilku czynników. Są to na przykład: indywidualna ocena zdolności kredytowej klienta, wysokość uzyskiwanych dochodów, wysokość obecnych zobowiązań finansowych, konkretna oferta pożyczki oraz konkretny pożyczkodawca. Kwoty te wahają się między kilkaset, a kilkadziesiąt tysięcy złotych.

To może Cię zainteresować: Pożyczki dla bezrobotnych bez BIK – czy to możliwe?

Pożyczki pozabankowe – jakie są ich zalety?

Pożyczki pozabankowe cieszą się dosyć dużą popularnością. Dzieje się to z racji ich sporej ilości walorów. Poniżej kilka aspektów, które warto poruszyć w tym wątku.

Szybkość i dostępność

Sektor pozabankowy pozwala na uzyskanie finansowania bardzo szybko i na dodatek w zaciszu swojego domu. Takim przykładem są pożyczki online, które cechują się dużą dostępnością oraz szybkością. Sama decyzja pożyczkowa potrwa od 15 minut do kilku godzin. W szczególnych wypadkach może zająć to kilka dni. Jeżeli idzie o uzyskanie środków, to powinny dotrzeć one zgodnie z sesjami bankowymi. Na pożyczkę tego typu mogą liczyć osoby, które spełnią wymienione wcześniej warunki oraz poszukują szybkiego finansowania na krótki okres.

Elastyczność

W przypadku pożyczek online wymogi nie są, aż tak restrykcyjne, a warunki – elastyczne. Dlatego też, na pożyczkę mają szansę nawet osoby, którym odmówiono w banku. Warto dodać, że niektóre firmy pożyczkowe oferują swoim klientom możliwość przesunięcia terminu spłaty zobowiązania, co pozwala uniknąć konsekwencji związanych z brakiem terminowej spłaty (jest to płatna opcja, a cenę oraz warunki określa firma pożyczkowa).

Wady i ryzyka

Wysokie koszty

Pożyczki online mogą wiązać się z wysokimi kosztami. Duża dostępność i mniejsza weryfikacja przez instytucje pozabankowe ma swoją „cenę”. Mogą to być na przykład:

  • Oprocentowanie. Określa ono wartość odsetek w skali roku. Podstawą oprocentowania jest kwota pozostałego do spłaty kapitału.
  • Koszty związane z uruchomieniem pożyczki.
  • Koszty związane z pośrednictwem.
  • Opłaty wynikające z przesunięcia terminu.

Pułapki długów

Duża dostępność pożyczek może być zarówno plusem, jak i minusem. Zwłaszcza w przypadku osób, które działają bardzo impulsywnie i źle szacują swoje potrzeby finansowe, oraz możliwości terminowej spłaty. Co w konsekwencji, może prowadzić do zadłużenia. Tego typu decyzje należy podejmować z ogromną rozwagą i jeżeli zachodzi taka potrzeba, należy przeanalizować warunki pożyczki z osobą bardziej doświadczoną, na przykład z doradcą finansowym.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pożyczkodawcy?

Reputacja pożyczkodawcy

Rynek finansowy w temacie pożyczek jest tak mocno rozwinięty, że klienci mogą mieć problem z wyborem właściwej firmy. Jak zatem sprawdzić wiarygodność firmy pożyczkowej? Spieszymy z odpowiedzią.

  • Weryfikacja Krajowego Rejestru Sądowego. Jeżeli w KRS klient znajdzie negatywne wpisy dotyczące pożyczkodawcy, to powinien on zrezygnować ze współpracy z taką firmą. Pożyczkodawca musi mieć przypisany numer KRS, jest to wówczas gwarancja, że dane przedsiębiorstwo działa legalnie.
  • Sprawdzanie publicznych ostrzeżeń Krajowego Nadzoru Finansowego. Komisja ta zajmuje się nadzorem instytucji finansowych, które działają w Polsce. Lista ostrzeżeń publicznych jest związana z podmiotami, wobec których zostało złożone powiadomienie o popełnieniu przestępstwa na tle finansowym.
  • Analiza Rejestru Instytucji Pożyczkowych. Jest to baza prowadzona przez Związek Firm Pożyczkowych. Jeżeli dana firma znajduje się w takim rejestrze, oznacza to, że nie ma ona nic do ukrycia. Można zatem wnioskować, że taki pożyczkodawca jest rzetelny.
  • Rankingi firm pożyczkowych. To kolejne narzędzie, z którego warto skorzystać. Zestawienia online pozwolą na porównanie oferty pożyczkowej.

Opinie i recenzje

Doświadczenia byłych klientów to dobry wskaźnik, który pozwoli na podjęcie lepszej decyzji. Ważnym jest jednak to, aby posługiwać się wiarygodnymi opiniami. Gdzie można je znaleźć? Dobrą alternatywą są fora internetowe i grupy tematyczne.

Podsumowanie

Osoby, które mają niespłacone zobowiązania i figurują w BIK mogą uzyskać pożyczkę, gdyż firmy pożyczkowe dokonują oceny zdolności kredytowej, ale nie mają one prawnego obowiązku posługiwania się bazą BIK. Firmy pożyczkowe nie posiadają, aż tak żelaznych zasad, jak banki. Są o wiele bardziej elastyczne w tym zakresie. Przed podjęciem decyzji o wzięciu pożyczki należy nie tylko dokładnie zapoznać się z ofertą, ale i poznać reputację danego pożyczkodawcy. Najprostszym sposobem na to jest znalezienie wiarygodnych opinii dawnych klientów. Można szukać ich na forach internetowych i grupach tematycznych.

Dowiedz się więcej

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań

5/5 - (1 vote)