Zaktualizowano:
Zanim dana instytucja finansowa udzieli Ci kredytu czy pożyczki, złoży zapytanie kredytowe do BIK w celu sprawdzenia Twojej wiarygodności i oceny prawdopodobieństwa, z jakim będziesz w stanie spłacać swoje zobowiązanie. Takie sprawdzanie w BIK może obniżyć zdolność kredytową, dlatego dowiedz się, w jakich sytuacjach tak się dzieje.
Przeczytanie poniższego tekstu pozwoli Ci zrozumieć:
- czy sprawdzanie w BIK obniża zdolność;
- w jakich sytuacjach zapytania w BIK wpływają na budowanie historii kredytowej.
Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań
Z artykułu dowiesz się:
Zapytania w BIK – czy obniżają zdolność?
Poprzez sprawdzanie oceny punktowej w BIK (scoring BIK), banki ograniczają ryzyko kredytowe. Scoring BIK uwzględnia m.in. częstotliwość starania się produkty finansowe, a więc ilość zapytań kredytowych. W niektórych przypadkach mogą one wpłynąć negatywnie na zdolność kredytową, dlatego ważne, abyś miał świadomość, kiedy tak się dzieje, by unikać takich sytuacji.
Kiedy sprawdzanie w BIK obniża zdolność kredytową?
Instytucje finansowe w pełni rozumieją to, że rzadko, który klient decyduje się na pierwszą lepszą ofertę kredytu. Aby jednak porównać kilka ofert, nie uniknie się wysłania zapytania kredytowego do BIK. Jeśli takie zapytania będą wysłane w przedziale dwóch tygodni i dotyczyły tego samego produktu, to w żaden sposób nie powinny zaszkodzić Twojej historii kredytowej. Pamiętaj więc, że sprawdzenie w BIK obniży Twoją zdolność kredytową, gdy:
- zapytania będą składane w dłuższym niż 2 tygodnie przedziale czasu;
- zapytania kredytowe będą dotyczyły różnych produktów finansowych.
Zbyt duża ilość zapytań w ciągu 30 dni nie jest jednak dobrym pomysłem. Mnogość zapytań w Biurze Informacji Kredytowej może świadczyć o dwóch rzeczach. Z jednej strony to może być znak, że klient ma problem z uzyskaniem pozytywnej decyzji kredytowej. Z drugiej wręcz przeciwnie, klient ten może otrzymać kilka zielonych świateł na uzyskanie kredytu i w konsekwencji nadmiernie się zadłuży.
Jaka liczba zapytań w BIK jest bezpieczna?
Choć każdy bank indywidualnie ocenia zdolność kredytową każdego potencjalnego klienta, można przyjąć, że obiektywnie bezpieczną liczą jest od 3 do 4 zapytań w ciągu miesiąca. Dodatkowo warto mieć świadomość, że zapytania, które nie poskutkowały udzieleniem kredytu, mogą wpłynąć negatywnie na punktację w BIK.
Jeśli nie zastosujesz się do tych dwóch ważnych zasad, to możesz wygenerować zbyt dużą ilość zapytań, która obniży Twoją zdolność kredytową. Aby tego uniknąć, możesz skorzystać z pomocy Biliti, firmy specjalizującej się w oddłużaniu, aby w Twoim imieniu, przeanalizowała najkorzystniejsze dla Ciebie rozwiązania. Czasami rozwiązanie Twojego problemu jest bliżej, niż myślisz!
Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań