Kredyt gotówkowy lub jego alternatywa w postaci leasingu dla firm to nie jedyne możliwości, jakie są do wyboru dla przedsiębiorców. Rynek usług finansowych ma obecnie bogatą ofertę kredytów gotówkowych. Są wśród nich również takie, które nie wymagają wykazania dochodów przedsiębiorstwa a mniejsza zdolność kredytowa, nie jest ogromną przeszkodą.

  1. Kredyt dla firmy bez dochodu – czy tak się da?
  2. Jakie są kryteria oceny zdolności kredytowej?
  3. Jakie trzeba spełniać warunki, aby uzyskać kredyt dla firm bez zdolności kredytowej?
  4. Leasing dla firm bez dochodu – alternatywa kredytu gotówkowego
  5. Leasing na ryczałcie – czy jest możliwy?

Kredyt dla firmy bez dochodu – czy tak się da?

Brak dochodu w firmie nie zawsze musi świadczyć o jej złej sytuacji finansowej. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być bardzo różne. Na przykład spowodowane wysokimi nakładami na inwestycje, które przyniosą zysk w przyszłości.

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Jednak większość banków podejmując decyzję o udzieleniu kredytu ocenia związane z nim ryzyko. W tym celu sprawdzane są m.in. dochody firmy. Do oceny ryzyka zobowiązuje banki Komisja Nadzoru Finansowego. Obawia się ona zachwiania równowagi na rynku finansowym w związku z udzielaniem dużej liczby ryzykownych kredytów. To dlatego banki mają bardziej wygórowane warunki do spełnienia i trudniej w nich o kredyt firmowy nie wykazując dochodu.

Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorca bez dochodu, potrzebujący pożyczki na rozwój działalności skazany jest na brak możliwości. Poniżej przedstawiamy formy kredytowania dostępne dla firm niewykazujących dochodu.

Czy prowadzenie firmy i brak dochodów zawsze jest równoznaczne z problemami finansowymi?

Brak dochodów dotyka wielu przedsiębiorców, nie tylko tych w poważnych kłopotach finansowych. Początkowy etap działalności często wiąże się z dużymi kosztami, jak wynajem biura, czy sprzętu, co skutkuje niskimi przychodami. Nawet firmy długo działające na rynku, mogą nie generować dochodów, gdy inwestują w rozwój, co oznacza większe wydatki na nowy sprzęt. Czasami brak dochodów jest także wynikiem strategii optymalizacji podatkowej, gdzie wysokie koszty obniżają zobowiązania podatkowe.

Decyzja o przyznaniu kredytu opiera się na analizie kondycji finansowej przez analityka ryzyka. Pozytywne rozpatrzenie wniosku może wymagać dodatkowych zabezpieczeń, takich jak zastaw na środkach trwałych, czy poręczenia.

Jakie są kryteria oceny zdolności kredytowej?

Jeśli firma wykazuje dochody, łatwiej jest zaciągnąć kredyt ale, gdy koszty wciąż są wyższe niż przychody lub kiedy firma nie wykazuje żadnych dochodów sytuacja jest nieco trudniejsza. 

Dlatego sprawdzając możliwości kredytowania, przy braku dochodów firmy, dobrze jest szukać instytucji (bankowych lub pozabankowych) przyjmujących inną niż dochodowa metodę wyliczania zdolności kredytowej. 

Oto, jakie alternatywne kryteria oceny zdolności kredytowej są brane pod uwagę przez instytucje z branży usług finansowych: 

  • Ocena zdolności kredytowej w oparciu o PIT, przychody z PIT-u lub Księgę Przychodów i Rozchodów. Przy tej formie banki oceniają zdolność na podstawie przychodu. Jeśli jest wysoki, możemy otrzymać całkiem sporą kwotę kredytu.
  • Ocena zdolności kredytowej w oparciu o obroty na rachunku. To jedna z nowszych metod wykorzystywanych przy przyznawaniu kredytów dla firm. Dzięki tej formie, nawet mając straty, możemy uzyskać kredyt na firmę.
  • Ocena zdolności kredytowej w oparciu o prelimity, czyli limity kredytowe przyznawane przez system komputerowy na podstawie weryfikacji obrotów na koncie. Tutaj często potrzebujemy założyć rachunek w banku, w którym chcemy wziąć kredyt w oparciu o prelimity.

Inne możliwe formy kredytowania dla firmy bez dochodu to:

  • Uproszczone refinansowanie. To kolejny sposób na uzyskanie kredytu, gdy nasza firma nie wykazuje dochodu. Niektóre banki pozwalają przy przeniesieniu limitu z innego banku na podniesienie kwoty kredytu bez konieczności przedstawienia dokumentów finansowych firmy.
  • Pożyczka pozabankowa. To alternatywa dla przedsiębiorców, którzy nie mogą otrzymać kredytu z banku. Koszt pozyskania funduszy z instytucji pozabankowej jest wyższy, ponieważ kredytodawca bierze na siebie większe ryzyko.
  • Kredyt pod biznes plan. Pozwala na sfinansowanie nowej inwestycji, nawet jeśli firma nie wykazuje dochodu.Zdolność kredytowa obliczana jest zazwyczaj hipotetycznie na podstawie prognozowanych wyników z realizacji inwestycji, na którą brana jest pożyczka.
  • Kredyt gotówkowy dla firm bez zaświadczeń. To forma pożyczki, którą znajdziemy w instytucjach pozabankowych. Brak zaświadczeń oznacza, że nie będziemy musieli dostarczyć dokumentów wykazujących dochody firmy z prowadzonej działalności.
  • Pożyczka na oświadczenie o dochodach. Aby ją otrzymać, nie trzeba wykazywać dochodów firmy, a jedynie złożyć oświadczenie o nich. Niekiedy kwoty oferowane przy tego typu pożyczce nie są zbyt wysokie, ale zawsze stanowią dodatkowy zastrzyk gotówki mogący poratować firmę.

Jakie trzeba spełniać warunki, aby uzyskać kredyt dla firm bez zdolności kredytowej?

W takiej sytuacji znaczenie ma między innymi historia kredytowa firmy. Uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej może być trudniejsze jeśli dane przedsiębiorstwo posiada negatywne wpisy w BIK-u, wskazujące na problemy w spłacie zobowiązań lub dana firma znajduje się na liście dłużników. W takim przypadku klient może być uznany za nierzetelnego. 

Kolejnym warunkiem do uzyskania kredytu na firmę jest posiadanie określonego stażu. Banki z reguły udzielają kredytu przedsiębiorstwom mającym staż wynoszący co najmniej 12 miesięcy (lub niekiedy nawet 24 miesiące). Kredyt dla firm poniżej 12 miesięcy jest możliwy, ale tylko w sytuacji, gdy firma prowadzi w danym banku konto firmowe. 

Leasing dla firm bez dochodu – alternatywa kredytu gotówkowego

Leasing jest częstą formą finansowania wybieraną przez polskich przedsiębiorców. W ramach leasingu nie można otrzymać gotówki, ale daje on możliwość sfinansowania zakupu środków trwałych, takich jak maszyny, urządzenia czy pojazdy. 

Decydując się na leasing finansowy należy pamiętać, że przedmiot leasingu od razu zaliczany jest do środków trwałych. Natomiast wybierając leasing operacyjny trzeba wiedzieć, że przez okres trwania leasingu właścicielem urządzenia, maszyny bądź pojazdu jest nadal firma leasingowa, dopiero na koniec okresu spłaty leasingobiorca może (lub musi) wykupić daną rzecz.

Wymagania stawiane leasingobiorcom do uzyskania kredytu dla firm bez zdolności kredytowej są mniej surowe niż w przypadku kredytu gotówkowego dla firm. Ponadto leasingodawcy oferują dużą elastyczność w zakresie czasu finansowania oraz miesięcznej raty, a także uproszczone formalności. Niekiedy leasing przyznawany jest nawet od pierwszego dnia prowadzenia działalności. 

Leasing na ryczałcie – czy jest możliwy?

Wiele firm rozliczających podatki w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonalnych decyduje się na leasing. Firmy leasingowe pozwalają na zawarcie umowy leasingu finansowego oraz operacyjnego pod warunkiem, że staż przedsiębiorstwa wynosi co najmniej 6 miesięcy.

Jak widać nawet przedsiębiorstwa niewykazujące dochodów mogą znaleźć na rynku usług finansowych dostępne formy kredytowania pozwalające na rozwój i inwestycje. W wyborze odpowiedniej oferty pomoże doradca finansowy. Poszuka on najlepszego rozwiązania i przedstawi najkorzystniejsze propozycje dostępne na rynku.

Potrzebujesz pomocy z wyborem odpowiedniego finansowania dla Twojego biznesu? Skontaktuj się z nami! Wspólnie przeanalizujemy sytuację Twojego biznesu i dobierzemy optymalne rozwiązanie.

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań