Innowacje technologiczne to fundament dążenia do rozwoju firmy i zachowania konkurencyjności na rynku. Jednak inwestowanie w nowoczesne technologie, choć niezwykle skuteczne, wymaga sporych nakładów finansowych, które przerastają możliwości wielu współczesnych przedsiębiorstw. W tych przypadkach, pożyczki na finansowanie nowoczesnych technologii stają się strategicznym narzędziem umożliwiającym skuteczne zarządzanie prowadzoną działalnością gospodarczą. Z tego artykułu dowiesz się wszystkich istotnych informacji na temat takich form wsparcia finansowego.

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Pożyczki na finansowanie nowoczesnych technologii – Podstawowe informacje

Czym w zasadzie są pożyczki technologiczne?

Pożyczki technologiczne to finansowania dające szanse na inwestowanie w rozwój i zakup nowoczesnych technologii, z których pomocą możliwe jest rozpoczęcie produkcji towarów lub świadczenie określonych usług. Taka forma wsparcia jest współfinansowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), a warunki jej spłaty są dostosowane do indywidualnych możliwości finansowych danej firmy.

Jakie są warunki otrzymania takich finansowań?

  • Konieczność prowadzenia firmy na terenie Polski;
  • Posiadanie pozytywnej zdolności kredytowej;
  • Wpisywanie się w kryteria mikro, małych lub średnich firm, w odniesie do rozporządzenia KE 651/2014.

Na co można przeznaczyć pożyczki na finansowanie nowoczesnych technologii?

Pożyczki na finansowanie nowoczesnych technologii mogą pokryć różnorodne koszty wynikające z rozwoju infrastruktury danej firmy, poprawy jej rentowności lub poszerzenia zakresu swoich usług. Należą do nich:

  • Zakup niezbędnych maszyn, narzędzi i materiałów budowlanych;
  • Nabycie dóbr niematerialnych i prawnych, takich jak patenty, licencje, prawa własnościowe lub znaki towarowe;
  • Inwestowanie w grunty i nieruchomości inne niż te przeznaczone na cele mieszkaniowe;
  • Koszty studiów, kursów, ekspertyz i wdrażania planowanych projektów.

Należy wspomnieć, że wysokość dofinansowania jest uzależniona od wysokości kosztów danego projektu, możliwości finansowych przedsiębiorcy oraz praktyk konkretnej instytucji finansowej, z której usług mamy zamiar skorzystać. Aktualne banki są jednak w stanie pokryć nawet do 100 procent kosztów kwalifikowanych, pod warunkiem że maksymalna kwota realizacji danego projektu nie przekracza równowartości 50 mln euro.

Pożyczki dla firm współfinansowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego – Jak je uzyskać?

Uzyskanie finansowań technologicznych współfinansowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego można podzielić na kilka kluczowych etapów. Pierwszym z nich jest dokładne określenie potrzeb swojej firmy oraz wybór konkretnego celu, na który zostaną przeznaczone uzyskane środki. Następnie niezbędne jest przygotowanie biznesplanu uwzględniającego szczegółowy kosztorys planowanej inwestycji, przewidywany czas jej realizacji oraz korzyści z niej wynikające. Ponadto biznesplan, w którym zawarte są wszystkie kluczowe informacje, może być dla banku czynnikiem decydującym o przyznaniu konkretnego finansowania.

Kiedy posiadamy już biznesplan obrazujący nasz pomysł inwestycyjny w nowoczesne technologie, czas na wybór odpowiedniej instytucji finansowej. Większość banków komercyjnych oferuje kredyty technologiczne współfinansowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Takie kredyty mogą jednak różnić się od siebie pod kątem wysokości finansowania, okresu spłaty, oprocentowania czy też kosztów prowizji. Dlatego przed pojęciem ostatecznej decyzji, warto dokładnie zbadać aktualny rynek, aby wybrać możliwie najlepszą opcję dla swojej firmy.

W momencie, gdy podjęliśmy już decyzję o wyborze oferty konkretnej instytucji finansowej, wystarczy już tylko wypełnić odpowiedni wniosek o taki rodzaj wsparcia. Należy jednak wiedzieć, że przedsiębiorstwa ubiegające się o pożyczkę na inwestowanie w nowoczesne technologie, będą musiały okazać kilka niezbędnych dokumentów. Należą do nich:

  • Zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczych;
  • Potwierdzenie nadania numeru NIP i REGON;
  • Wyciąg z firmowego konta bankowego – zwykle z okresu ostatnich kilku miesięcy;
  • Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego potwierdzające brak zaległości w płaceniu podatków;
  • Dokument potwierdzający regularne pokrywanie składek ZUS;
  • Zaświadczenia z banków, w których posiadamy inne zobowiązania finansowe.

Jeżeli już wypełnimy określony wniosek, przedstawiamy bankowi niezbędne dokumenty, a także potwierdzimy swoją tożsamość, wystarczy już tylko czekać na otrzymanie decyzji kredytowej. Konsekwencją przyznania nam konkretnego wsparcia finansowego jest podpisanie faktycznej umowy kredytowej i otrzymanie przyznanych środków na konto bankowe naszej działalności gospodarczej.

Promesa kredytowa lub warunkowa umowa kredytu technologicznego – Dlaczego jest tak ważna?

Należy wiedzieć, że wraz z wnioskiem o dofinansowanie dla firm, oprócz wymaganej dokumentacji, niezbędne jest także zamieszczenie promesy kredytowej bądź warunkowej umowy kredytu technologicznego. To nic innego jak pisemna obietnica konkretnej instytucji finansowej o możliwości udzielenia pożyczki na mocy określonych warunków i wymagań wobec kredytobiorcy.

Pożyczki pozabankowe jako alternatywa

Przedsiębiorcy, którzy ze względu na zbyt krótki staż prowadzenia działalności gospodarczej, nieidealną zdolność kredytową, czy też trudności z otrzymaniem potrzebnej dokumentacji, nie są w stanie pozwolić sobie na tradycyjny kredyt bankowy, mogą rozważyć wybór pożyczek pozabankowych. To popularna alternatywa dla przedsiębiorców dążących do rozwoju swoich firm z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. W przeciwieństwie do kredytów technologicznych uzyskiwanych w bankach komercyjnych, pożyczki pozabankowe udzielane są w prywatnych instytucjach finansowych na mocy prawa cywilnego. Takie finansowania nie wymagają spełnienia wymogów związanych z odpowiednią zdolnością kredytową i wysokimi przychodami firmy, co sprawia, że ich uzyskanie staje się znacznie łatwiejsze. Równie uproszczony został proces uzyskiwania takich pożyczek, bowiem do ich zaciągnięcia wystarczy potwierdzenie swojej tożsamości oraz wypełnienie stosownego wniosku w placówce danej firmy pożyczkowej lub online.

Zaciągnięcie pożyczki pozabankowej może wiązać się jednak z pewnymi pułapkami, z którymi warto zaznajomić się jeszcze przed faktyczną decyzją o jej wyborze. Po pierwsze, finansowania pozabankowe zawsze obciążone są wyższymi kosztami niż kredyty zaciągane w tradycyjnych bankach. Dzieje się tak, gdyż wiele pożyczkobiorców nie posiada nienagannej historii kredytowej czy odpowiednio wysokiego dochodu, co sprawia, że tacy klienci są postrzegani za bardziej ryzykownych. Wówczas firmy pożyczkowe nakładają na swoje produkty wysokie oprocentowanie, a także w razie jakichkolwiek opóźnień obciążają pożyczkobiorców dotkliwymi karami finansowymi. Po drugie, takie pożyczki przydzielane są na znacznie niższe kwoty niż kredyty technologiczne, co może skutkować posiadaniem niewystarczających środków na pokrycie wszystkich kosztów związanych z inwestowaniem w nowoczesne technologie dla firm.

Kredyt technologiczny – Korzyści i potencjalne wady takich finansowań

Otrzymanie wsparcia finansowego

Podstawową zaletą kredytów technologicznych jest możliwość otrzymania wsparcia finansowego, dzięki któremu realizacja konkretnych inwestycji i założeń biznesowych może stać się rzeczywistością. Wiele współczesnych przedsiębiorstw ma skuteczne plany na zachowanie konkurencyjności rynkowej i stały rozwój prowadzonej firmy, jednak nie są w stanie pozyskać wystarczających środków na ich wdrożenie. Wówczas kredyty technologiczne stają się narzędziem pozwalającym zrealizować dane założenia finansowe, a tym samym – poprawić swoją pozycję na rynku.

Dogodne warunki zwrotu kredytu

Kredyt technologiczny oprócz możliwości pozyskania pożądanych środków, przyznawany jest na wyjątkowo korzystnych warunkach spłaty. Takie produkty finansowe są skierowane bezpośrednio do firm, które nie są w stanie sfinansować konkretnych inwestycji bez wsparcia z zewnątrz. W związku z tym kredyty technologiczne wspierane przez Bank Gospodarstwa Krajowego są przygotowane tak, aby nie były dla potencjalnego kredytobiorcy problematyczne do spłaty.

Szereg wymogów do spełnienia

Choć kredyt technologiczny może być strategicznym narzędziem umożliwiającym rozwój firm i zachowanie jej konkurencyjności, wiąże się z koniecznością spełnienia wielu wymogów. Przedsiębiorstwa ubiegające o ten rodzaj pomocy finansowej muszą dysponować odpowiednio wysoką zdolnością kredytową określającą faktyczne możliwości do spłaty takiego zobowiązania, mieć działalność zarejestrowaną na terenie Polski oraz spełniać konkretne wymogi prawne dotyczące prowadzonej firmy.

Możliwość pojawienia się długów

Należy pamiętać, że zaciągnięcie jakiegokolwiek zobowiązania finansowego, w tym także kredytu technologicznego, może skutkować pojawieniem się długów. Współczesny rynek bywa nieprzewidywalny, a rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczych sprawiają, że wiele firm coraz częściej nie potrafi sprostać wszystkim zobowiązaniom finansowym. Może się więc zdarzyć, że ze względu na gorszy okres w naszej firmie, losowe sytuacje życiowe czy też niewystarczająco dokładne przeanalizowanie swojej sytuacji finansowej, zaciągnięte kredyty na zakup nowoczesnych technologii nie zawsze będą możliwie najlepszą opcją.

Długi w firmie – Podpowiadamy co zrobić

Przedsiębiorstwa działające obecnie na rynku muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami, a jednym z nich mogą być długi pochodzące z zaciągniętych kredytów i pożyczek pozabankowych. Choć długi mogą wydawać się tematem tabu, w rzeczywistości są bolączką wielu przedsiębiorców i osób prywatnych. Jeśli więc napotkamy na sytuacje uniemożliwiające nam pokrycie zaciągniętych zobowiązań, nie warto działać na własną rękę. Kluczem do poprawy swojej sytuacji finansowej jest jak najszybsze podjęcie działań zapobiegawczych i skorzystanie z profesjonalnej pomocy firm oddłużających, takich jak Biliti.

Wsparcie specjalistów w spłacie długów

Profesjonalni doradcy z Biliti są w stanie dogłębnie przyjrzeć się sytuacji finansowej Twojej firmy i zweryfikować, co mogło doprowadzić do jej faktycznego pogorszenia, a następnie zaproponować skuteczne sposoby na spłatę powstałych długów. Jednym z najskuteczniejszych sposobów spłaty powstałych należności jest ich skonsolidowanie. Konsolidacja długów polega na połączeniu wszystkich nagromadzonych zobowiązań w jedną ratę kredytową i wydłużeniu okresu spłaty, co skutkuje znaczącym zmniejszeniem się miesięcznych kosztów, które dłużnik będzie musiał regulować.

Konsolidacja długów umożliwia nie tylko spłatę problematycznych zobowiązań, ale też poprawę zdolności kredytowej i lepsze zarządzanie przychodami firmy. Warto zaznaczyć, że doradcy z Biliti służą wsparciem i profesjonalną wiedzą na każdym etapie współpracy, a także dopełniają w Twoim imieniu wszystkich niezbędnych formalności związanych z wejściem w życie procesu konsolidacji długów.

Chcesz spłacić powstałe długi i poprawić sytuację finansową swojej firmy? Już teraz skontaktuj się z nami!

Pożyczki na finansowanie nowoczesnych technologii – Kluczowe informacje

Pożyczki na finansowanie nowoczesnych technologii to produkty finansowe współfinansowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) i oferowane przez banki komercyjne.

Głównym założeniem takich finansowań jest możliwość rozwoju firmy i zachowania jej konkurencyjności poprzez możliwość inwestowania w nowoczesne rozwiązania technologiczne.

Warunkiem otrzymania tego rodzaju wsparcia jest posiadanie wysokiej zdolności kredytowej oraz dostarczenie bankowi dokumentów prawnych dotyczących danej działalności gospodarczej.

Wraz z wnioskowaniem o kredyt technologiczny niezbędne jest załączenie promesy bądź warunkowej umowy kredytu technologicznego jako formy gwarancji uzyskania pożądanych środków.

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań