Zakup patentów i praw autorskich to ważny etap dla rozwoju prowadzonej działalności gospodarczej. Takie działanie pozwala bowiem utrzymać konkurencyjność na rynku i zwiększyć zaufanie wśród klientów. Warto jednak wiedzieć, że sfinansowanie inwestycji, takich jak wartości intelektualne wymaga sporych nakładów finansowych, które nie zawsze są możliwe do porycia przez współczesnych przedsiębiorców. Przeczytaj poniższy artykuł, aby poznać wszystkie informacje na temat kredytów dla firm na zakup patentów i praw autorskich.

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Wprowadzenie do finansowania patentów

Finansowanie patentów to krok ku zachowaniu konkurencyjności na rynku i dążeniu do innowacyjności. W dobie dynamicznego rozwoju technologii i rosnącej wartości własności intelektualnej, zakup patentów i praw autorskich przez firmy może wymagać odpowiedniego podejścia i zwrócenia uwagi na kilka kluczowych aspektów.

Dlaczego warto inwestować w patenty i prawa autorskie?

Inwestowanie w patenty i prawa autorskie, nie tylko może zwiększyć zaufanie klientów do danej firmy, ale też mieć bezpośredni wpływ na zwiększenie się jej wartości. Posiadanie własności intelektualnej w postaci unikalnych produktów i usług, potwierdzonych patentem, może wpłynąć na generowanie większych zysków i determinować trendy na współczesnym rynku z biegiem czasu. Firmy mające patenty i prawa autorskie do swoich produktów mogą bowiem nawiązywać współprace z innymi firmami, generując wówczas dodatkowe przychody. Należy wspomnieć, że zakup patentów i praw autorskich stanowi również skuteczne zabezpieczenie przed nieuczciwymi praktykami konkurencyjnych działalności.

Kredyt dla firm na zakup patentów i praw autorskich – Jakie są opcje?

Najpopularniejszym kredytem, z którego pomocą przedsiębiorcy mogą zrealizować inwestycje, takie jak zakup patentów i praw autorskich, jest kredyt inwestycyjny. To produkt finansowy skierowany do właścicieli firm, którego środki są w stanie pokryć koszty inwestycji związanych z rozwojem danej działalności. Wówczas możliwe jest także przeznaczenie go na zakup patentów i praw autorskich, których obecność może wpłynąć na lepszą interpretację firmy przez potencjalnych inwestorów i partnerów biznesowych.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt inwestycyjny?

W celu otrzymania kredytu inwestycyjnego na zrealizowanie konkretnego celu firmy, kluczowe znaczenie ma spełnienie warunków narzuconych przez daną instytucję bankową. Choć mogą one różnić się od siebie, większość banków wymaga spełnienia aspektów, takich jak:

Wysoka zdolność kredytowa firmy

Podstawą uzyskania jakiegokolwiek finansowania bankowego, jest posiadanie wysokiej zdolności kredytowej. Mianem zdolności kredytowej opisuje się faktyczne możliwości potencjalnego kredytobiorcy do spłaty danego zobowiązania kredytowego wraz z jego kosztami dodatkowymi. W tym celu bank sprawdza aktualną sytuację finansową klienta, a także jego raport z Biura Informacji Kredytowej (BIK), aby zweryfikować, czy nie posiada on żadnych opóźnień w spłacie obecnych zobowiązań bądź innych należności wpływających na negatywny odbiór zdolności kredytowej.

Głównym czynnikiem wpływającym na korzyść kredytobiorcy jest posiadanie spłaconych zobowiązań kredytowych. Dzięki temu bank ma pewność, że dany przedsiębiorca jest w stanie sprostać wymaganiom nowego finansowania kredytowego.

Warto jednak wiedzieć, że pożyczki pozabankowe i chwilówki nie są rozpatrywane przez bank równie pozytywnie, a wręcz mają wpływ na negatywną interpretację zdolności kredytowej. Takie finansowania są bowiem informacją, że potencjalny kredytobiorca doświadczał w przeszłości problemów z uzyskaniem kredytu w tradycyjnym banku.

Odpowiednia wysokość przychodów

Kluczem do uzyskania kredytu dla prowadzonej firmy jest także generowanie wysokich przychodów o stałym charakterze. Banki znacznie chętniej udzielają kredytów przedsiębiorcom o ugruntowanej sytuacji finansowej

Konieczność posiadania wkładu własnego

Co prawa kredyty inwestycyjne dają kredytobiorcom szanse na dokonanie kosztownych inwestycji, nie jest możliwe poleganie jedynie na pożyczonych środkach bankowych. Współczesne instytucje finansowe nie są bowiem w stanie sfinansować wszystkich kosztów planowanej inwestycji. Wówczas kredytobiorca ma obowiązek zgromadzenia wkładu własnego stanowiącego około 20 procent pełnej kwoty inwestycji.

Warto również zdawać sobie sprawę, że bank może przejąć taką inwestycję w razie niewywiązania się warunków spłaty takiego kredytu.

Inne opcje finansowe dla współczesnych przedsiębiorców

Mimo że kredyt inwestycyjny jest najpopularniejszym finansowaniem dla firm na zakup patentów i praw autorskich, istnieją alternatywne opcje dla przedsiębiorców, którzy nie chcą decydować się na tę formę wsparcia. Należą do nich:

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy to produkt finansowy, który może zostać przeznaczony na dowolny cel konsumpcyjny danej działalności gospodarczej. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby z jego pomocą sfinansować zakup patentów i praw autorskich. W przeciwieństwie do kredytów inwestycyjnych, kredyt gotówkowy dla firm nie wymaga zgromadzenia wkładu własnego o określonej wysokości. Jest to więc opcja dla firm potrzebujących szybkiego zastrzyku gotówki. Pamiętajmy jednak, że kredyty gotówkowe nie są przyznawane na tak wysokie kwoty, jak kredyty inwestycyjne, co sprawia, że mogą one nie być wystarczające, aby pokryć wszystkie koszty zakupu patentów i praw autorskich.

Kredyt obrotowy

Kredyt obrotowy to rodzaj wsparcia dla firm potrzebujących dodatkowych środków na cele związane z prowadzoną działalnością. Z jego pomocą można zrealizować wszystkie wydatki zapewniające utrzymanie ciągłości firmy lub zrealizowanie inwestycji działających na korzyść danej firmy. Takie produkty często jest przyznawane w formie jednorazowego finansowania, którego środki są przeznaczane na konkretny cel. Możliwe jest jednak wypłacanie takiego kredytu w formie transz podlegających pod firmowe konto bankowe.

Patent jako przedmiot leasingu

Współcześni właściciele firm powinni zdawać sobie również sprawę z możliwości pozyskania patentu lub znaku towarowego poprzez leasing. Taka praktyka polega na udostępnieniu leasingobiorcy praw do danego patentu bądź znaku towarowego na określony czas, w zamian za dokonywanie opłat o konkretnej wysokości.

Pamiętajmy jednak, że nie jest to identyczna praktyka, jak w przypadku leasingu pojazdów lub nieruchomości. W przeciwieństwie do takich form kredytowania, prawa ochronny do znaku towarowego przyznawane są przez współczesne organy państwowe na mocy prawa podatkowego.

Potrzebne dokumenty do kredytów na zakup patentów i praw autorskich

Podczas ubiegania się zarówno o kredyt inwestycyjny, jaki i inne formy finansowania dla firm, znaczenie mają nie tylko wysoka zdolność kredytowa i odpowiednia wysokość przychodów, ale też dokumenty formalno-prawne przedsiębiorstwa. Jeśli więc prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą, bank będzie wymagać od nas okazania dokumentów, takich jak:

  • Wpis do ewidencji działalności gospodarczej;
  • Zaświadczenie potwierdzające nadanie numeru identyfikacji podatkowej NIP z Urzędu Skarbowego;
  • Potwierdzenie nadania numeru REGON;
  • Wyciąg z firmowego konta bankowego z ostatnich kilku miesięcy.

W sytuacji, gdy chcemy zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu inwestycyjnego, kluczowe znaczenie może mieć także okazanie dokumentów potwierdzających posiadanie wartościowych aktywów, które razie potrzeby mogłyby pokryć koszty takiego zobowiązania w przypadku niemożności jego spłaty. Mogą być to nieruchomości z wpisem do księgi wieczystej, pojazdy, maszyny lub inne aktywa o odpowiedniej wartości.

Kiedy warto rozważyć kredyt na zakup patentów i praw autorskich?

Zaciągnięcie kredytu na zakup patentów to opcja dla firm, które chcą zyskać konkurencyjność na rynku i zwiększyć skuteczność swoich działań biznesowych. Jednak decyzja o wyborze kredytu na ten cel powinna być dokładnie przemyślana. Przede wszystkim kluczowe jest dokładne przeanalizowanie sytuacji finansowej naszej firmy, aby stwierdzić, czy dodatkowe zobowiązania nie będzie dla nas zbyt obciążające. Dobrze jest również wziąć pod uwagę potencjalne problemy finansowe w firmie i wzrosty kosztów kredytowych wynikające z wahań stóp procentowych. Dzięki temu otrzymamy faktyczny obraz możliwości finansowych naszej działalności gospodarczej, co może nam pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji o zasadności zaciągnięcia danego finansowania bankowego.

Co warto zapamiętać?

Kredyt dla firm na zakup patentów i praw autorskich to rozwiązanie dla właścicieli działalności gospodarczych, którzy dążą do utrzymania konkurencyjności na rynku i zwiększenia zaufania wśród klientów. Do podstawowych form kredytowania umożliwiających realizację takiego celu, jest kredyt inwestycyjny, kredyt gotówkowy bądź kredyt obrotowy.

Kredyt inwestycyjny pozwala na finansowanie nowych inwestycji, dzięki którym firma jest w stanie spełnić swoje założenia biznesowe. Takie kredyty opiewają na stosunkowo wysokie kwoty, a okres ich spłaty zwykle jest dopasowany do indywidualnych potrzeb danego przedsiębiorcy. Jednak zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego wiąże się ze zgromadzeniem wkładu własnego, co może być trudne dla firm dopiero startujących na rynku.

Alternatywą dla kredytów inwestycyjnych są opcje takie jak kredyty gotówkowe, kredyty obrotowe, a nawet leasing na patent. Takie finansowania także można wykorzystać w ramach realizowanej inwestycji firmowych, jednak mogą być one mniej zindywidualizowane pod kątem wysokości kwoty kredytu i warunków jego spłaty.

Przed zdecydowaniem się na kredyt firmowy na zakup patentów i praw autorskich niezbędny jest zbiór dokumentów finansowych wymaganych przez daną instytucję bankową oraz dokładne przeanalizowanie, czy uzyskane zobowiązanie kredytowe nie będzie dla nas trudne do spłaty z biegiem czasu.

Jeżeli natrafiłeś na trudności z pokryciem swoich zobowiązań finansowych, już teraz skorzystaj z pomocy profesjonalnych firm oddłużających, takich jak Biliti. Oferujemy skuteczne sposoby na spłatę Twoich długów oraz kompleksowe wsparcie na każdym etapie trwania współpracy. Już teraz wypełnij nasz formularz kontaktowy, a my zajmiemy się resztą!

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań