Doradca kredytowy oblicza raty firmowego kredytu konsolidacyjnego

Inflacja w Polsce spada od szczytu osiągniętego w lutym 2023 roku, co skłoniło Radę Polityki Pieniężnej (RPP) do obniżenia stóp procentowych we wrześniu i październiku - łącznie o 1 punkt procentowy. Mimo to sytuacja nadal nie jest w pełni opanowana. Czy kolejne zmiany RPP poprawią ten stan?

Próbujesz spłacić kredyt hipoteczny, a inflacja Ci to uniemożliwia? Masz kłopot z wyjściem z zadłużenia przez rosnące raty u wielu wierzycieli? Skorzystaj ze wsparcia specjalistów Biliti, którzy przygotują ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb. Zdaj się na nasz doświadczony zespół, który pomoże Ci z wysokimi ratami, niezależnie od rodzaju zobowiązań.

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Zobacz ofertę i uzyskaj pomoc finansową dostosowaną do Twoich potrzeb!

Co to jest inflacja?

Inflacja to zjawisko, które dotyczy zmian w całej gospodarce. Jest to proces wzrostu przeciętnego poziomu cen, którego skutkiem jest spadek siły nabywczej pieniądza. To znaczy, że za tę samą kwotę, konsument jest w stanie nabyć mniejszą ilość usług lub towarów na rynku.

Jeżeli jej wysokość udaje się utrzymać na poziomie celu inflacyjnego (w Polsce 2,5%), nie wiąże się z negatywnymi skutkami dla gospodarki. Dokładniejszą nazwą inflacji jest CPI (ang. Consumer Price Index), czyli wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych.

Inflację można podzielić ze względu na jej tempo:

  • deflacja – ujemna wartość inflacji,
  • inflacja pełzająca – nie przekracza granicy 5% rocznie,
  • inflacja krocząca – wynosząca około 5-10% rocznie,
  • inflacja galopująca – przekracza 10%,
  • hiperinflacja – w ten sposób określa się miesięczny wzrost cen o 150%.

W porównaniu z ubiegłym rokiem wysokość inflacji w lipcu 2022 osiągnęła 15,5%.

Innym podziałem jest rodzaj inflacji, który świadczy o jej źródle. Przyczyn tego zjawiska może być mnóstwo. Jest to na przykład inflacja kredytowa, którą tworzą osoby odpowiedzialne za nadmierny ilość pieniądza kredytowego w obiegu.

Aktualne przyczyny inflacji

Na wielkość CPI wpływa szereg różnych czynników. Obecnie do najbardziej znaczących, należą:

  • atak Rosji na Ukrainę i zmiany w relacjach gospodarczych,
  • wzrost cen surowców energetycznych i paliwa,
  • wzrost cen transportu i żywności,
  • spowolnienie gospodarcze będące wynikiem pandemii.

Kredyt a inflacja – od czego zależy rata kredytu hipotecznego?

Inflacja dotyka różnych sfer życia. Wzrost cen produktów i usług jest zauważalny dla konsumentów. Inflacja ma także wpływ na kredyty, zwłaszcza te o zmiennej stopie procentowej, gdzie raty mogą rosnąć wraz ze zmianami stawki WIBOR(R). Nawet kredytobiorcy ze stałymi ratami mogą odczuć wyższe opłaty z tytułu odsetek. To wynika związku między inflacją a stopami procentowymi, które determinują część odsetkową raty kredytu.

O początku 2023 roku przygotowywane jest wdrożenie nowej stawki WIRON, która ma zastąpić aktualnie obowiązujący WIBOR.

Stawka WIBOR a inflacja – jaki mają związek?

Skutkiem kryzysu gospodarczego jest duża inflacja, a WIBOR (ang. Warsaw Interbank Offered Rate) jest ustalany również na jej podstawie. Jest to stopa procentowa, która określa koszt pożyczek między bankami.

WIBOR obejmuje różne rodzaje wskaźników, w zależności od okresu ich obowiązywania. Przy kredytach hipotecznych najczęściej wykorzystuje się WIBOR 3M i WIBOR 6M, które trwają kolejno przez kwartał i pół roku. To właśnie zmiany w WIBOR wpływają na rosnące raty kredytu.

Istnieje duży związek między inflacją a WIBOR. W Polsce stawka referencyjna jest określana na podstawie średniej wielkości oprocentowania w największych bankach, takich jak Bank BNP Paribas Polska S.A. czy ING Bank Śląski S.A. Podczas obliczania oprocentowań bierze się pod uwagę wysokość inflacji.

Kredyty a inflacja - jak się zmienia oprocentowanie?

Wzrost inflacji wymusza podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, co zwiększa koszt kredytów. Bank centralny pożycza bankom komercyjnym gotówkę drożej, co przekłada się na wyższy WIBOR. To działanie ma na celu zwalczanie inflacji, ale skutkuje wzrostem kosztów spłaty kredytu. Ostatnio, ze względu na wzrost inflacji pod koniec 2021 roku, Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na zaostrzenie polityki pieniężnej. Szczyt inflacji miał miejsce w lutym 2023 roku i od tego czasu wskaźnik spada.

Wysoka inflacja a kredyt hipoteczny – czy warto nadpłacać kredyt?

Wielu kredytobiorców uważa, że nadpłacanie kredytu hipotecznego ma większy sens przy małej inflacji i niskich stopach procentowych. W aktualnej sytuacji, w której wartość nabywcza pieniądza spada, posiadacze oszczędności powinni starać się je chronić. Decyzja o nadpłacie przy dużej inflacji powinna być dobrze przemyślana. 

W dobie galopującej inflacji małe nadpłaty nie mają sensu. Przeznaczając dużą kwotę na spłatę kredytu, należy zweryfikować realne znaczenie danej sumy z bankiem, który przekaże informację na temat możliwego zmniejszenia zadłużenia. 

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego a zwrot kosztów - więcej na ten temat w artykule.

Wysokie raty i rekordowa inflacja – kredyt dla zadłużonych w Biliti

Ogromna inflacja wpływa na drożyzny nie tylko na rynku nieruchomości i wysokie raty kredytów, ale również na codzienne finanse wszystkich Polaków. Ceny produktów spożywczych, energii czy paliwa drastycznie ograniczają budżet. Co w takiej sytuacji mają zrobić dłużnicy, zmagający się ze spłatą kredytów hipotecznych?

Jeżeli potrzebujesz pomocy w tych trudnych czasach i nie wiesz, jak poradzić sobie z wyjściem z zadłużenia, skorzystaj z oferty firmy Biliti. Pomożemy Ci uzyskać finansowanie i zajmiemy się wyborem najlepszego rozwiązania specjalnie dobranego do Ciebie.

Skontaktuj się z nami i odzyskaj spokój w czasach galopującej inflacji!

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań

Podobne wpisy