Doradca kredytowy oblicza raty firmowego kredytu konsolidacyjnego

Rekordowa inflacja ma ogromny wpływ na wysokość raty kredytu hipotecznego. Wielu Polaków w tej trudnej sytuacji ma problem z płynnością finansową.

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Badania firmy Evolution pokazują, że 75% ankietowanych niepokoi rosnąca inflacja, natomiast 69% respondentów odczuwa stres związany z posiadanym kredytem hipotecznym (źródło: Forsal.pl). Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, jak postępujący kryzys wpływa na Twój dług.

Próbujesz spłacić kredyt hipoteczny, a inflacja Ci to uniemożliwia? Masz kłopot z wyjściem z zadłużenia przez rosnące raty u wielu wierzycieli? Skorzystaj ze wsparcia specjalistów Biliti, którzy przygotują ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb. Zdaj się na nasz doświadczony zespół, który pomoże Ci z wysokimi ratami, niezależnie od rodzaju zobowiązań.

Zobacz ofertę i uzyskaj pomoc finansową dostosowaną do Twoich potrzeb!

Co to jest inflacja?

Inflacja to zjawisko, które dotyczy zmian w całej gospodarce. Jest to proces wzrostu przeciętnego poziomu cen, którego skutkiem jest spadek siły nabywczej pieniądza. To znaczy, że za tę samą kwotę, konsument jest w stanie nabyć mniejszą ilość usług lub towarów na rynku.

Jeżeli jej wysokość udaje się utrzymać na poziomie celu inflacyjnego (w Polsce 2,5%), nie wiąże się z negatywnymi skutkami dla gospodarki. Dokładniejszą nazwą inflacji jest CPI (ang. Consumer Price Index), czyli wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych.

Inflację można podzielić ze względu na jej tempo:

  • deflacja – ujemna wartość inflacji,
  • inflacja pełzająca – nie przekracza granicy 5% rocznie,
  • inflacja krocząca – wynosząca około 5-10% rocznie,
  • inflacja galopująca – przekracza 10%,
  • hiperinflacja – w ten sposób określa się miesięczny wzrost cen o 150%.

W porównaniu z ubiegłym rokiem wysokość inflacji w lipcu 2022 osiągnęła 15,5%.

Innym podziałem jest rodzaj inflacji, który świadczy o jej źródle. Przyczyn tego zjawiska może być mnóstwo. Jest to na przykład inflacja kredytowa, którą tworzą osoby odpowiedzialne za nadmierny ilość pieniądza kredytowego w obiegu.

Aktualne przyczyny inflacji

Na wielkość CPI wpływa szereg różnych czynników. Obecnie do najbardziej znaczących, należą:

  • atak Rosji na Ukrainę i zmiany w relacjach gospodarczych,
  • wzrost cen surowców energetycznych i paliwa,
  • wzrost cen transportu i żywności,
  • spowolnienie gospodarcze będące wynikiem pandemii.

Kredyt a inflacja – od czego zależy rata kredytu hipotecznego?

Wysokość rat kredytu hipotecznego zależy od stawki referencyjnej WIBOR, marży banku i czasu spłaty długu. Inflacja ma pośredni wpływ na wysokość raty, ponieważ na jej podstawie RPP (Rada Polityki Pieniężnej) określa stopy procentowe. One zaś przekładają się na stawkę WIBOR.

Długoterminowe kredyty bankowe, zwłaszcza kredyty hipoteczne, cechuje często zmienność oprocentowania (niektóre banki oferują stałe oprocentowanie, najczęściej na okres 5 lat). Sprawia to, że rata kredytu może rosnąć lub maleć na podstawie ustaleń zawartych w umowie. W ten sposób banki zabezpieczają się przed zmianami gospodarczymi, licząc wysokość raty na podstawie różnych wskaźników.

Inflacja może negatywnie wpływać na gospodarkę, podnosząc przy tym wysokość rat kredytów hipotecznych. Aby uchronić Polskę przed oddziaływaniem inflacji organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego (NBP), czyli RPP manipuluje stopami procentowymi. Działania te regulują szkodliwy wpływ inflacji dzięki pośredniemu zwiększaniu oprocentowania kredytów hipotecznych.

Stawka WIBOR a inflacja – jaki mają związek?

Skutkiem kryzysu gospodarczego jest duża inflacja, a WIBOR (ang. Warsaw Interbank Offered Rate) jest ustalany również na jej podstawie. Jest to stopa procentowa, która określa koszt pożyczek między bankami.

WIBOR obejmuje różne rodzaje wskaźników, w zależności od okresu ich obowiązywania. Przy kredytach hipotecznych najczęściej wykorzystuje się WIBOR 3M i WIBOR 6M, które trwają kolejno przez kwartał i pół roku. To właśnie zmiany w WIBOR wpływają na rosnące raty kredytu.

Istnieje duży związek między inflacją a WIBOR. W Polsce stawka referencyjna jest określana na podstawie średniej wielkości oprocentowania w największych bankach, takich jak Bank BNP Paribas Polska S.A. czy ING Bank Śląski S.A. Podczas obliczania oprocentowań bierze się pod uwagę wysokość inflacji.

Wysoka inflacja a kredyt hipoteczny – czy warto nadpłacać kredyt?

Wielu kredytobiorców uważa, że nadpłacanie kredytu hipotecznego ma większy sens przy małej inflacji i niskich stopach procentowych. W aktualnej sytuacji, w której wartość nabywcza pieniądza spada, posiadacze oszczędności powinni starać się je chronić. Decyzja o nadpłacie przy dużej inflacji powinna być dobrze przemyślana. 

W dobie galopującej inflacji małe nadpłaty nie mają sensu. Przeznaczając dużą kwotę na spłatę kredytu, należy zweryfikować realne znaczenie danej sumy z bankiem, który przekaże informację na temat możliwego zmniejszenia zadłużenia. 

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego a zwrot kosztów - więcej na ten temat w artykule.

Wysokie raty i rekordowa inflacja – kredyt dla zadłużonych w Biliti

Ogromna inflacja wpływa na drożyzny nie tylko na rynku nieruchomości i wysokie raty kredytów, ale również na codzienne finanse wszystkich Polaków. Ceny produktów spożywczych, energii czy paliwa drastycznie ograniczają budżet. Co w takiej sytuacji mają zrobić dłużnicy, zmagający się ze spłatą kredytów hipotecznych?

Jeżeli potrzebujesz pomocy w tych trudnych czasach i nie wiesz, jak poradzić sobie z wyjściem z zadłużenia, skorzystaj z oferty firmy Biliti. Pomożemy Ci uzyskać finansowanie i zajmiemy się wyborem najlepszego rozwiązania specjalnie dobranego do Ciebie.

Skontaktuj się z nami i odzyskaj spokój w czasach galopującej inflacji!

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań

Podobne wpisy

Dodaj komentarz