Czy można przesunąć termin spłaty kredytu?

Zaktualizowano:

Zmiana terminu spłaty raty kredytu to pomocne koło ratunkowe, przydatne zwłaszcza w sytuacji kiedy zmienia się sytuacja finansowa i nie jesteśmy w stanie spłacać regularnie zobowiązania. Z artykułu dowiesz się jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać taką możliwość. Podpowiemy także jak, przygotować się do rozmowy z bankiem. 

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Zrozumienie potrzeby przesunięcia terminu

Powody zmiany terminu spłaty

Konieczność przesunięcia terminu spłaty raty kredytu nie należy do łatwych i jest podyktowana różnymi zdarzeniami losowymi. Powodami dla których możemy starać się o przesunięcie jest między innymi:

  • Zmiana pracy. Nowe miejsce zatrudnienia, może wiązać się z jednoczesną zmianą terminu wypłaty wynagrodzenia, co może kolidować z dotychczasowym termin spłaty raty kredytu.
  • Zmiana dotychczasowej daty wpływu wynagrodzenia. Jeżeli obecny pracodawca wprowadzi zmianę terminu wpływu wynagrodzenia wówczas może stanowić to pewne utrudnienie przy zachowaniu terminowej spłaty.
  • Nagromadzenie się opłat. Liczne zobowiązania finansowe i zwiększające się opłaty skumulowane w podobnym terminie to kolejny powód, który może wpływać na problemy z zachowaniem terminu spłaty. Dlatego też, jeżeli zaobserwujemy takie sytuacje, warto już wcześniej skontaktować się z bankiem i zaplanować rozwiązanie problemu. Pozwoli to nam uniknąć przykrych konsekwencji w postaci upomnień listownych bądź telefonicznych, a na późniejszym etapie skierowania sprawy na drogę sądową czy zajęcia komorniczego.

Konsekwencje opóźnienia w spłacie kredytu

Brak ciągłości wpłat czy pojawiające się opóźnienia mogą wpływać nie tylko na pogorszenie się naszej zdolności kredytowej, ale i mieć inne konsekwencje np. w wymiarze finansowym. Poniżej kilka przykładów, które pozwolą na lepsze wyjaśnienie.

  • Opóźnienia do 30 dni. Na tym etapie bank rozpocznie upomnienie poprzez telefony, wiadomości mailowe czy sms-y. Bank będzie wskazywał konieczność uregulowania należności.
  • Opóźnienia powyżej 30 dni. Przy takim opóźnieniu w spłacie, sprawa zazwyczaj trafia do windykacji. Nierzadko banki wysyłają już wtedy ostateczne wezwanie do zapłaty. Ponadto, kredytobiorca może zostać ostrzeżony o możliwości wypowiedzenia umowy kredytowej i skierowania sprawy do sądu.
  • Opóźnienie powyżej 60 dni. Powyżej 2 miesięcy, bank skieruje sprawę do windykacji. Po nieuzyskaniu zamierzonego celu – czyli spłaty, umowa zostanie wypowiedziana i skierowana na drogę sądową, a następnie zadłużenie przejmie komornik.

Oprócz wyżej wymienionych konsekwencji kredytobiorca, który nie wywiązuje się z obowiązku terminowej spłaty, musi liczyć się z dodatkowymi opłatami w postaci odsetek za każdy dzień zwłoki czy opłat z tytułu wysyłania wezwań do zapłaty.

Proces negocjacji z bankiem

Przygotowanie do rozmowy z bankiem

W przypadku braku możności terminowej spłaty, bardzo ważne jest szybkie działanie. Najgorszą rzeczą jaką można zrobić jest zwlekanie. Przygotowanie się do rozmów z bankiem to najlepszy kierunek jaki można obrać w takiej sytuacji. Jak zatem przygotować się do takiego spotkania? Oto kilka praktycznych wskazówek:

  • Zanim przejdziesz do rozmów, przygotuj dokumenty. Zazwyczaj jest to odpowiedni wniosek o przesunięcie terminu (czasem banki w takich sytuacjach korzystają z aneksu do umowy). Warto zaznaczyć, że niektóre banki będą oczekiwały określonej opłaty z tego tytułu.
  • Przedstaw dobre argumenty, które jasno zobrazują z czego wynikają trudności ze spłatą. Bardzo ważnym punktem jest odpowiednia argumentacja, która przemówi za tym, aby bank przychylił się do naszej prośby.

Rozmowa z doradcą kredytowym

Skorzystanie z pomocy doświadczonego specjalisty to kolejny krok, który warto jest wziąć pod uwagę. Szczegółowe przedstawienie finansowych problemów osobie, która ma dużo większą wiedzę, pomoże w znalezieniu najkorzystniejszego rozwiązania finansowego. Ponadto doradca kredytowy może pomóc w negocjacjach z bankiem.

Alternatywne rozwiązania

Refinansowanie kredytu

Refinansowanie kredytu to inaczej spłacanie dotychczasowego zobowiązania kredytowego za pomocą nowego kredytu uzyskanego w innym banku. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy kredytobiorca nie może zachować ciągłości spłaty na określonych warunkach. Warto dodać, że refinansowanie ma swoje zalety, ale i wady. Do mocnych stron zaliczyć można:

  • uzyskanie potencjalnie lepszych warunków kredytowych;
  • uniknięcie problemów finansowych;
  • uzyskanie oszczędności finansowych – w zależności od danej oferty.

Do wad można zaliczyć:

  • konieczność ponownego sprawdzenia zdolności kredytowej;
  • koszty dodatkowe – jest to uzależnione od konkretnej oferty.

Restrukturyzacja

Restrukturyzacja polega na zmianie warunków spłaty kredytu w taki sposób, aby kredytobiorca mógł terminowo regulować następne raty. Osoba która znalazła się w trudnej sytuacji, może złożyć wniosek w banku o restrukturyzację. W zależności od rodzaju sytuacji, restrukturyzacja może przyjąć określone formy. Jest to między innymi:

  • zawieszenie spłaty rat;
  • wydłużenie okresu kredytowania;
  • konsolidacja zadłużenia;
  • zmniejszenie oprocentowania;
  • ustalenie rat balonowych – jest to forma spłaty kredytu, która polega na tym, że kredytobiorca spłaca początkowo jedynie odsetki, a spłata kapitału odbywa się pod koniec okresu kredytowania.

Podsumowanie

Chcąc przesunąć termin spłaty kredytu należy złożyć odpowiedni wniosek oraz przystąpić do rozmów z bankiem. Powodami, które przemawiają za tym, aby rozważyć taką opcję są między innymi: zmiana miejsca pracy, zmiana terminu wpływu comiesięcznego wynagrodzenia czy kumulacja zobowiązań finansowych, a tym samym trudności w regularnej spłacie. Alternatywą takich działań są restrukturyzacja oraz refinansowanie.

Dowiedz się więcej

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań

5/5 - (1 vote)