Jakie są rodzaje kredytów dla firm? Podpowiadamy

Zaktualizowano:

Zaciągnięcie kredytu firmowego nie zawsze wiąże się z problemami finansowymi. Czasem jest to skuteczny sposób na pozyskanie dodatkowych środków na rozwój. Rynek oferuje przedsiębiorcom mnóstwo produktów finansowych właśnie tego typu. W artykule scharakteryzujemy kilka rodzajów kredytów dla firm.

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Kredyty obrotowe

Kredyty krótkoterminowe

Kredyt obrotowy to jeden z najpopularniejszych kredytów dla firm. Jego głównym celem jest pomoc w utrzymaniu płynności finansowej konkretnego przedsiębiorstwa. Środki z tego kredytu można przeznaczyć między innymi na:

  • wypłaty pracownicze;
  • zakup towarów i innych dóbr, które są niezbędne przy działaniu danej firmy.

Kredyt obrotowy to po prostu produkt finansowy, który umożliwia dalsza działalność firmy. Można go zaciągnąć na różny okres. Zazwyczaj jest to 12 miesięcy – z możliwością przedłużenia. Najczęściej wypłacany jest on w formie jednorazowej, ale na wyjątkową prośbę kredytobiorcy możliwe jest wypłacenie w ratach. Poniżej kilka informacji w pigułce:

  • Firma musi być na rynku minimum 12 miesięcy. O kredyt tego typu nie mogą ubiegać się osoby, które dopiero rozpoczynają swoją działalność gospodarczą.
  • Im stabilniejsza sytuacja finansowa firmy tym możliwe lepsze warunki do uzyskania.

Linia kredytowa

Linia kredytowa to inaczej limit środków finansowych przyznawany przez bank, przy którym klient nie musi składać za każdym razem wniosku, kiedy chce go odnowić. Takie rozwiązanie daje bardzo dużą swobodę, co może bezpośrednio przełożyć się na lepszą płynność finansową danej firmy. Oczywiście warunki możliwe do uzyskania są ustalane w zależności od sytuacji finansowej danego przedsiębiorstwa. Środki uzyskane z tego typu produktu można przeznaczyć na sytuacje kryzysowe w przyszłości, dzięki czemu będą one stanowiły zabezpieczenie finansowe. Z tego typu produktu mogą korzystać nawet początkujący przedsiębiorcy (wystarczy kilka miesięcy działania na rynku). Co więcej, część banków nie wymaga od klientów zabezpieczenia.

Kredyty inwestycyjne

Kredyty długoterminowe

Kredyt inwestycyjny – jaka sama nazwa wskazuje, służy różnego typu inwestycjom firmowym. Środki z takiego kredytu można przeznaczyć na:

  • budowę bądź zakup danej nieruchomości;
  • kupno pojazdów lub maszyn, które są niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej;
  • zakup nowych technologii.

Warto zaznaczyć, że przy kredycie inwestycyjnym wymagane jest posiadanie wkładu własnego w wysokości 20-30 procent wartości danej inwestycji. Jednakże zdarzają się także oferty z mniejszym wkładem bądź wręcz z zerowym. Kolejnym wymogiem jest konieczność zabezpieczenia spłaty kredytu na przykład poprzez obciążenie firmowej nieruchomości hipoteką. Można jednak rozłożyć spłatę kredytu na kilkanaście lat.

Kredyty leasingowe

Leasing to rodzaj usługi finansowej, w której leasingodawca przekazuje leasingobiorcy prawo do użytkowania danego przedmiotu leasingu przy zachowaniu określonych warunków zapisanych w umowie. To co jest charakterystyczne dla leasingu to tzw. czynsz inicjalny, inaczej opłata początkowa. Ma ona spory wpływ na miesięczną ratę. To o czym warto wspomnieć, to także możliwość wykupu danego przedmiotu leasingowego po zakończeniu umowy. Po zapłaceniu ostatniej raty – jeżeli leasingobiorca się zdecyduje, zostaje właścicielem sprzętu.

Kredyty specjalistyczne

Kredyty pomostowe

Kredyt pomostowy to rozwiązanie, które wykorzystuje się w sytuacji kiedy klient zawnioskował o dotację unijną na daną inwestycję, ale jeszcze jej nie uzyskał. Wówczas może on posłużyć się kredytem pomostowym, który pomoże we wcześniejszym rozpoczęciu konkretnej inwestycji, a jednocześnie pozwoli zachować płynność finansową firmie. Kredyt pomostowy daje nam możliwość sfinansowania takiej inwestycji całościowo lub częściowo. Trzeba jednak wiedzieć, że otrzymanie takiego kredytu nie należy do łatwych. Klient musi wykazać się bardzo wysoką zdolnością kredytową oraz mieć skonstruowany skrupulatny biznesplan.

Kredyty odnawialne

Kredyty ratalne

Kredyt ratalny to forma finansowania, która daje konsumentom możliwość rozłożenia danego zakupu produktu tudzież usługi na raty. Jest to rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością zarówno wśród konsumentów prywatnych, czy też przedsiębiorców, którzy chcą dokonać większego zakupu bez natychmiastowego wykorzystania dużych środków finansowych. Kiedy dany klient zdecyduje się na kredyt ratalny, wówczas bank sfinansuje jego zakup. Dzięki takiemu rozwiązaniu kredytobiorca będzie mógł stać się natychmiastowym właścicielem konkretnego towaru, bez konieczności płacenia za niego z góry. Spłata zaciągniętego zobowiązania odbywa się w określonym czasie, przy pomocy miesięcznych rat. Istotnym jest, że miesięczna rata to nie tylko tak zwana pierwotna kwota, ale i odsetki oraz opłaty dodatkowe, które wchodzą w skład całkowitego kosztu kredytu. Jeżeli idzie o to, na co można przeznaczyć środki pozyskane, za pomocą takiego kredytu to musi być on jasno określony. Kredyt ratalny daje możliwość sfinansowania szerokiej gamy produktów oraz usług. Można zakupić dzięki niemu elektronikę np. służbowy telefon. Duża elastyczność takiego rozwiązania sprawia, że dany klient może rozłożyć płatność za większe wydatki na mniejsze raty, co zdecydowanie wpływa korzystnie na zarządzanie firmowym budżetem. Duża dostępność tego typu produktu sprawia, że może korzystać z niego szerokie grono przedsiębiorców. Jeżeli idzie o wymogi, jakie należy spełnić, aby uzyskać kredyt ratalny to są one podobne jak w większości kredytów. Poniżej kilka przykładowych wymogów:

  • odpowiednia zdolność kredytowa – w przypadku niektórych ofert wymagane jest przedstawienie w banku dokumentów związanych z finansami firmowymi (może być to na przykład księga przychodów i rozchodów);
  • dobra historia kredytowa firmy;
  • konieczność posiadania zabezpieczenia (niektóre banki mogą tego wymagać);
  • odpowiedni staż na na rynku – firma powinna działać przez co najmniej 12 miesięcy;
  • zgoda członków zarządu firmy – wymóg ten dotyczy spółki z o.o. Jeżeli idzie o dostępne kwoty to nie ma tutaj górnej granicy. Oczywiście wszystko jest uzależnione przede wszystkim od zdolności kredytowej danego klienta i wewnętrznych zasad danej instytucji.

Kredyty niezabezpieczone

Kredyty niezabezpieczone to po prostu zobowiązania, przy których niewymagane jest zabezpieczenie. Z racji tego, że takie rozwiązanie jest ryzykowne dla banku, musi on sobie to zrekompensować poprzez wyższe oprocentowanie kredytu. Z tego też tytułu taki kredyt może być zwykle droższy. Kredyt bez zabezpieczenia nie jest oddzielnym produktem, a klasycznym kredytem bez konieczności wskazywania przez kredytobiorcę zabezpieczenia, np. w postaci hipoteki.

Podsumowanie

Decyzja o zaciągnięciu konkretnego kredytu nie zawsze wynika tylko i wyłącznie z problemów finansowych. Niekiedy służą one rozwojowi konkretnego przedsiębiorstwa. Na rynku możemy wyróżnić różnego rodzaju kredyty skierowane do przedsiębiorców. Jest to na przykład: kredyt udziałowy, leasing czy kredyt pomostowy, linia kredytowa, kredyt obrotowy i wiele innych. Co ważne to produkty tego typu są dostosowane swoimi warunkami do określonych potrzeb. Tak więc na przykład kredyt obrotowy ma służyć jako środek dla zachowania płynności finansowej firmy. Kredyt ratalny – pozwala na większe zakupy, za które można zapłacić w formie miesięcznych rat. Każdy z produktów ma spełnić określone zadania, które pomogą w lepszym działaniu firmy.

Dowiedz się więcej

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań

5/5 - (1 vote)