Zaktualizowano:
Przedawnienie długu następuje po określonym czasie (zazwyczaj po 2, 3 lub 6 latach w zależności od rodzaju zobowiązania) i sprawia, że wierzyciel traci uprawnienia do jego egzekwowania. Jest to szansa dla wielu niewypłacalnych kredytobiorców, którzy w ten sposób mogą uwolnić się od długów.
Po lekturze poniższego tekstu będziesz bogatszy w wiedzę na temat tego:
- kto powinien sprawdzić przedawnienie roszczeń,
- gdzie sprawdzić przedawnienie długów,
- kiedy następuje przedawnienie długu kredytowego.
Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań
Z artykułu dowiesz się:
Wierzyciel, dłużnik, sąd – kto sprawdza przedawnienie długu?
Chociaż sprawdzanie przedawnienia długu leży zarówno w interesie wierzyciela, jak i dłużnika i każdy z nich może to zrobić, to jednak w świetle obowiązujących przepisów Kodeksu cywilnego to sądy są zobowiązane do weryfikacji tego, czy rzeczywiście doszło do przeterminowania długu.
Co ważne, od 9 lipca 2018 roku dłużnik nie musi udowadniać przed sądem, że termin roszczenia minął. Stanowi to obowiązek wierzyciela. Jeśli nie jest w stanie on wykazać, że nastąpiło przerwanie biegu przedawnienia, to sąd uznaje je z urzędu.
Gdzie sprawdzić, czy dług jest przedawniony?
Skoro przedawnienie długu powinien regularnie sprawdzać zarówno wierzyciel, jak i dłużnik, to warto wiedzieć, gdzie można to zweryfikować. A najłatwiej jest to zrobić:
- sprawdzając w przepisach Kodeksu cywilnego, jakie okresy przedawnienia obowiązują w przypadku danego rodzaju zadłużenia;
- sprawdzić termin wymagalności roszczenia (w przypadku kredytu będzie to ostateczna data jego spłaty, którą znajdziesz w umowie);
- zweryfikować, czy nie nastąpiło przerwanie biegu przedawnienia.
Jak sprawdzić, czy dług jest przedawniony?
Aby zweryfikować, czy dług uległ przedawnieniu, warto skorzystać z usług Biura Informacji Kredytowej (BIK). Należy jednak pamiętać, że informacje o zadłużeniach mogą nadal być obecne w rejestrze dłużników, nawet jeśli uległy one przedawnieniu. W takiej sytuacji dłużnik ma prawo złożyć wniosek o usunięcie tych informacji.
Przedawnienie długu kredytowego i przedawnienie długu pożyczki
Banki i firmy pożyczkowe są podmiotami gospodarczymi, dlatego ich roszczenia podlegają trzyletniemu terminowi przedawnienia. Jeżeli w tym czasie bank lub firma pożyczkowa nie podejmie żadnych działań w celu egzekucji długu, to roszczenie ulegnie przedawnieniu.
Jeśli nie jesteś w stanie zweryfikować tego samodzielnie, możesz skorzystać z pomocy specjalistów z Biliti. Sprawdzimy Twój aktualny stan zadłużenia oraz podpowiemy jak poprawić swoją sytuację.
Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań