Czy za długi można być poszukiwanym przez policję?

Zaktualizowano:

Za sam fakt niespłacania zobowiązań nie grozi Ci więzienie, a tym samym nie musisz obawiać się, że będziesz poszukiwany przez policję. Są jednak sytuacje, które mogą spotkać się z działaniami policji, a w niektórych przypadkach nawet aresztem.

Aby tego uniknąć, przeczytaj uważnie artykuł, w którym zawarliśmy takie informacje jak to:

  • czy za długi można być poszukiwanym przez policję,
  • w jakich sytuacjach może zostać wydany list gończy za długi,
  • w jakich sytuacjach dłużnik może spodziewać się wizyty policji?

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Czy za długi można być poszukiwanym przez policję?

Sam fakt niespłacania swoich zobowiązań nie może być powodem do aresztowania. Jednak istnieją sytuacje, które mają bezpośredni związek z długami, a za które grozi Ci więzienie, a tym samym ściganie przez policję. Wśród takich przypadków należy wymienić m.in.:

  • uchylanie się od spłaty zobowiązań, ukrywając dochody lub majątek;
  • wyzbywanie się rzeczy objętych zajęciem komorniczym;
  • przedstawienie fałszywych danych lub oświadczeń na temat zarobków przy staraniu się o finansowanie.

Poszukiwania nie mogą się jednak rozpocząć, dopóki w tej sprawie nie zostanie wydany prawomocny wyrok sądu.

List gończy za długi – kiedy zostaje wydany?

List gończy za długi, a dokładniej za jedno z wymienionych wyżej przewinień, może zostać wydany tylko w sytuacji, kiedy próby ściągnięcia długów przez komornika okazały się bezskuteczne i wierzyciel zgłasza do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Dopiero gdy prokuratura uznaje to za zasadne, wzywa Cię na przesłuchanie, a Ty się na nie nie stawiasz, to może wystąpić do sądu o tymczasowe aresztowanie i poszukiwanie Cię listem gończym.

Policja – kiedy może pojawić się u dłużnika?

Policja, a dokładnie dzielnicowy może pojawić się u dłużnika wraz z komornikiem. Sytuacja taka ma zazwyczaj miejsce, gdy podczas czynności egzekucyjnych komornik natrafia na przeszkody, które uniemożliwiają mu ich wykonanie.

Organy ścigania mogą pojawić się również u dłużnika, zanim zostanie wydany sądowy nakaz zapłaty, w celu sprawdzenia, czy rzeczywiście przebywa on pod wskazanym adresem i czy możliwe jest w tym miejscu rozpoczęcie czynności egzekucyjnych.

Podsumowując: za sam fakt długów nie można być poszukiwanym przez policję, ale za przestępstwa związane z niespłacanymi zobowiązaniami – już tak.

Za jakie długi ściga policja?

Za niespłacone zobowiązania kredytowe lub pożyczkowe nie możemy trafić do więzienia. Polskie prawo, w tym kodeks karny, nie przewiduje kary pozbawienia wolności za tego typu długi.

Czy można być poszukiwanym za długi?

Jakie są skutki wystawienia listu gończego za długi? Wystawienie listu gończego za długi może mieć poważne skutki prawne, takie jak aresztowanie dłużnika, postępowanie sądowe oraz umieszczenie dłużnika w rejestrze osób poszukiwanych.

Jak sprawdzić, czy jestem poszukiwany za długi?

W Krajowym Rejestrze Zadłużonych znajdują się informacje o dłużnikach niewypłacalnych, zagrożonych niewypłacalnością oraz tych, wobec których umorzono bezskuteczną egzekucję. Rejestr obejmuje dane zarówno konsumentów, jak i firm.

Dowiedz się więcej

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań

4.7/5 - (84 votes)