Zaktualizowano:
Przedawnienie długu czy roszczenia oznacza, że po upływie wskazanego w przepisach czasu, dłużnik ma prawo bez żadnych konsekwencji odmówić uregulowania zaciągniętego zobowiązania. Każdemu, kto ma problem ze spłatą swoich pożyczek czy kredytów, nasuwa się zatem pytanie: jak sprawdzić, czy mój dług jest przedawniony?
Poświęć chwilę na przeczytanie tego tekstu, a dowiesz się:
- kiedy dług się przedawnia,
- jak sprawdzić, czy dług jest przedawniony,
- co zrobić, gdy nastąpiło przedawnienie długu.
Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań
Z artykułu dowiesz się:
Po jakim czasie następuje przedawnienie długu?
Zanim dowiesz się, jak sprawdzić, czy dług jest przedawniony, powinieneś mieć wiedzę na temat tego, jakie długi i po jakim czasie się przedawniają. W zależności od rodzaju zobowiązania następuje to po upływie roku, dwóch lat, trzech lat, a nawet sześciu lat.
Przedawnienie długów następuje:
- po roku – mandaty, umowy z tytułu przewozu;
- po dwóch latach – rachunki za usługi telekomunikacyjne, roszczenia związane z umową o dzieło czy umową sprzedaży, faktury, debet na koncie;
- po trzech latach – długi powstałe w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej, kredyty, pożyczki, zadłużenia na karcie kredytowej, czynsze;
- po sześciu latach – długi spadkowe, długi potwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu.
Kiedy wiesz już, po jakim czasie przedawniają się długi, to możesz sprawdzić, czy dotyczy to Twoich zobowiązań. Poniżej podpowiadamy, jak to zrobić.
Jak sprawdzić przedawnienie długu?
Termin przedawnienia długu zawsze liczy się od daty wymagalności roszczenia. Data wymagalności roszczenia to w większości przypadków po prostu termin spłaty pożyczki lub kredytu, wskazany na umowie, data zapłaty rachunku za internet, telewizję czy telefon. W takiej sytuacji wystarczy na dokumencie sprawdzić widniejącą tam datę i od niej rozpocząć odliczanie czasu, jaki musi upłynąć, aby dług został uznany za przedawniony.
Należy jednak mieć świadomość, że każde działanie, które wykonasz Ty lub Twój wierzyciel w związku z długami, przerywa bieg przedawnienia i czas liczy się od nowa. W takiej sytuacji datą wymagalności roszczenia będzie na przykład wypowiedzenie umowy pożyczki czy kredytu przez wierzyciela.
Warto również podkreślić, że zgodnie z przepisami, termin przedawnienia długu następuje zawsze wraz z końcem roku kalendarzowego, a to oznacza, że w przypadku trzyletniego okresu przedawnienia kredytu lub pożyczki, kiedy 3 lata mijają np. 1 marca 2022 roku, to przedawnienie długu następuje dopiero 31 grudnia 2022 roku.
Przedawniony dług – jak postępować?
Wiesz już, jak sprawdzić, czy dług jest przedawniony. Co w takim razie należy zrobić, gdy przedawnienie dotyczy Twoich zobowiązań? Przede wszystkim przedawnienie długu nie oznacza jego umorzenia, dlatego, jeśli w Twoje ręce trafi nakaz zapłaty z sądu, powinieneś niezwłocznie postawić zarzut przedawnienia. Niestety zgodnie z literą prawa sąd może go odrzucić.
Alternatywą jest zwrócenie się o pomoc do firmy oddłużeniowej. Biliti szczegółowo przeanalizuje Twoją sytuację i pomoże Ci skutecznie wyjść z długów, jeśli będzie to możliwe, także korzystając z przedawnienia długów. Wspólnie zastanowimy się nad najbardziej optymalnym rozwiązaniem.
Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań