na czym polega karta kredytowa

Karta kredytowa to produkt bankowy pozwalający na korzystanie z pieniędzy banku. Terminowo spłacany limit pozwala na dostęp do finansowania właściwie za darmo. Niestety nie jest ona produktem dostępnym dla każdego. Zobacz, na czym polega karta kredytowa i jak ją uzyskać.

Wysoki poziom inflacji i nieustająco rosnące ceny to czynniki skutecznie uszczuplające oszczędności. Karta kredytowa to dobre rozwiązanie dla osób, które cyklicznie potrzebują dodatkowych środków na nieprzewidziane wydatki. 

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Karta kredytowa - na czym polega?

Jest ona kartą płatniczą pozwalającą na korzystanie z przyznanego przez bank limitu kredytowego. W takiej sytuacji pieniądze nie są pobierane z konta osobistego, ale z rachunku kredytowego. Można powiedzieć, że jest to forma pożyczki, jednak w znacznie uproszczonej formie. Limit pozwala na uzyskanie dodatkowych środków bez konieczności każdorazowego wnioskowania o pożyczkę. Otrzymać ją można także w banku, w którym nie posiadamy konta osobistego. 

Karta kredytowa - cechy

Wizualnie niewiele różni się od karty debetowej, główną rozbieżnością jest napis credit zamiast debit

Na awersie możemy znaleźć takie informacje jak: 

 • nazwa banku 
 • imię i nazwisko właściciela karty 
 • logo wystawcy karty
 • chip
 • data ważności
 • symbol płatności zbliżeniowych
 • numer karty

Rewers karty zawiera:

 • pasek magnetyczny 
 • miejsce na podpis właściciela
 • hologram
 • numer CVV2/CVC2
 • dane banku

Numer karty to ciąg szesnastu cyfr ułożony w czterocyfrowe grupy. Cyfry te nie są przypadkowe, a zawierają w sobie wiele istotnych informacji. 

 • pierwsza cyfra - określa, kto jest wystawcą karty (liczba 4 to Visa, 5 to MasterCard)
 • następne pięć cyfr - numer BIN określa, który bank wydał kartę
 • kolejne dziewięć cyfr - indywidualny numer właściciela karty
 • ostatnia cyfra - pełni rolę kontrolną

Szerzej mówimy o podobieństwach w kolejnym artykule "Karta kredytowa a debetowa - podobieństwa i różnice"

Limit na karcie kredytowej

Limit jest maksymalną kwotą, jaką klient może wykorzystać. Jego wysokość oceniana jest na podstawie zdolności kredytowej. Przy ocenie zdolności brana jest pod uwagę dotychczasowa historia kredytowa wnioskującego, wysokość dochodu, wydatków czy liczba osób na utrzymaniu. Lepsza zdolność kredytowa pozwala uzyskać większy limit na karcie. Klient może korzystać ze środków wyłącznie w wysokości przyznanego limitu. Zdarza się także, że z czasem limit na karcie może zostać zwiększony. 

Karta kredytowa a okres bezodsetkowy 

Terminem bezpośrednio związanym z kartą kredytową, jest okres bezodsetkowy. Jest to czas, w którym bank nie nalicza dodatkowych opłat związanych z korzystaniem z przyznanego limitu. Okres ten zazwyczaj wynosi od 50 do 60 dni i dzieli się on na dwie części - okresu rozliczeniowego i okresu spłaty zadłużenia. 

Czy z karty kredytowej można wypłacić pieniądze?

Owszem, wypłata gotówki z bankomatów jest możliwa za pomocą karty kredytowej. Znaczący jest jednak koszt takiej operacji. Wypłaty pieniędzy zazwyczaj związane są z dość wysoką prowizją. Do wypłaty gotówki z bankomatu zdecydowanie lepiej sprawdzi się karta debetowa. Te operacje z reguły nie są odpłatne, wyjątek stanowią wypłaty z obcych bankomatów, które mogą być obciążone dodatkowymi kosztami. 

Jak się spłaca kartę kredytową?

Bank określa minimalną kwotę, którą należy spłacić w okresie bezodsetkowym. Zwykle jest to od 3 do 5% wartości wykorzystanego limitu. Oprócz wartości procentowej bank określa także minimalną kwotę spłaty, np. 3% wartości, ale nie mniej niż 50 zł. Należy przy tym pamiętać, że częściowa spłata związana będzie z naliczeniem odsetek od momentu zakończenia okresu bezodsetkowego aż do finalnej spłaty zadłużenia. 

Całkowita spłata karty kredytowej - czy można ją spłacić przed czasem?

Spłata karty kredytowej przed czasem określonym w umowie jest możliwa. Całkowita spłata w okresie bezodsetkowym to korzystne rozwiązanie, dzięki któremu pożyczka nie będzie związana z naliczeniem dodatkowych opłat. 

Warto pamiętać, że zwrot pożyczonego kapitału musi zostać zaksięgowany odpowiednio wcześnie. W przypadku, gdy przelew następuje z innego banku niż ten, w którym posiadamy kartę, nie będzie on zaksięgowany tego samego dnia. 

Darmowe karty kredytowe - czy to możliwe?

Karta może być darmowa w przypadku, gdy spełnione zostaną odpowiednie warunki określone w umowie. Wymagania te mogą dotyczyć ilości czy wartości transakcji w miesiącu. Długość okresu bezodsetkowego to także ważny parametr, na który warto zwrócić uwagę. Im dłuższy, tym łatwiej powinno być terminowo spłacić zadłużenie. Niektóre karty mają także możliwość rozłożenia spłaty na raty 0%.   

Ranking kart kredytowych - czy warto z niego skorzystać?

W przeciwieństwie do kredytu czy pożyczki karta może stanowić cykliczne wsparcie domowego budżetu. Wybór najlepszej oferty to bardzo ważny moment. Najważniejsze czynniki, na które należy zwrócić uwagę to choćby RRSO, okres bezodsetkowy, koszty wydania karty czy możliwość rozłożenia na raty. 

Ranking kart kredytowych może znacząco ułatwić podjęcie decyzji. Należy jednocześnie mieć na uwadze, że indywidualne potrzeby każdego z nas są inne i wybór odpowiedniej oferty powinien być do nich dopasowany. 

Karta kredytowa - korzyści 

Będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują dodatkowej gotówki, ale nie chcą każdorazowo wnioskować o pożyczkę czy kredyt. Karta może być pomocna, jednak należy używać jej z rozwagą, by nie ponosić niepotrzebnie dodatkowych kosztów.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj artykuł o Karcie kredytowej bez BIK.

Masz problemy ze spłatą długów? Skontaktuj się z doradcą, wysyłając formularz.

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań

Podobne wpisy

Dodaj komentarz