czy na prawo jazdy można wziąć kredyt

Podstawowym dokumentem tożsamości jest oczywiście dowód osobisty. Co jednak w sytuacji, gdy aktualnie go nie posiadasz, a myślisz o zaciągnięciu pożyczki czy kredytu? Finansowanie na podstawie innego dokumentu, jak paszport czy prawo jazdy nie jest możliwe. Przeczytaj poniższy tekst, by dowiedzieć się dlaczego.    

Potwierdzenie tożsamości jest niesamowicie ważnym elementem w procesie kredytowym. Banki i placówki pozabankowe starają się jak najdokładniej weryfikować dane potencjalnych klientów, aby zminimalizować ryzyko wyłudzeń kredytu. 

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Pożyczka bez dowodu - czym jest dokument tożsamości?

Dokumentem potwierdzającym tożsamość możemy nazwać dwa dokumenty. Dla obywatela Polski dokumentem tożsamości może być dowód osobisty lub paszport. Obywatel RP może mieć tylko jeden ważny dowód osobisty i kilka paszportów, w tym paszporty wydane przez różne państwa. 

Zgodnie z przepisami dokumentami mogącymi potwierdzić tożsamość jest dowód osobisty, jak i paszport. Jednak kluczowym dokumentem potrzebnym do uzyskania kredytu jest dowód tożsamości. Inne dokumenty ze zdjęciem, takie jak prawo jazdy, mogą pomóc w potwierdzeniu tożsamości, ale nie wystarczą do uzyskania pożyczki czy kredytu. 

Czy prawo jazdy jest dokumentem tożsamości?

W Polsce za dokument tożsamości uznaje się jedynie dowód osobisty i paszport.

Czy można wziąć kredyt na prawo jazdy? 

Dokumentami tożsamości w języku prawa są dowód osobisty i paszport. Prawo jazdy, pomimo wielu wspólnych cech, nim nie jest. Firmy pozabankowe, tak samo, jak banki, muszą działać zgodnie z prawem. W takim razie czy można wziąć pożyczkę na prawo jazdy? Niestety nie, udzielanie finansowania na prawo jazdy byłoby niezgodne z przepisami. 

Zgubione prawo jazdy - zastrzeżenie prawa jazdy

Prawo jazdy nie jest jednym z dokumentów tożsamości. Zaciągnięcie kredytu jedynie na prawo jazdy jest niemożliwe. Niemniej zastrzeżenie tego dokumentu będzie dodatkowym środkiem prewencyjnym, gdyż na tym dokumencie widnieje kilka ważnych danych osobowych.

Jak zastrzec prawo jazdy przez internet?

Do zastrzeżenia prawa jazdy przez internet konieczne będzie posiadanie profilu zaufanego lub profilu kwalifikowanego. Jeśli jednak wolisz dokonać tego bez konieczności używania internetu, wtedy powinieneś się udać do urzędu miasta, urzędu dzielnicy lub starostwa powiatowego.

Kredyt na paszport - czy ten dokument wystarczy?

Do uzyskania kredytu niezbędnym dokumentem jest dowód osobisty. W Polsce obowiązuje nakaz posiadania dowodu osobistego, każdy pełnoletni obywatel powinien taki dokument posiadać. 

Wymagane dokumenty do uzyskania kredytu to:

  • dowód osobisty - osoby z Polskim obywatelstwem 
  • paszport, karta pobytu lub zaświadczenie o pobycie w UE - w przypadku obcokrajowców

Odpowiedź na pytanie, czy na paszport można wziąć kredyt, brzmi nie. W przypadku wnioskowania o kredyt okazanie dowodu tożsamości jest konieczne, gdyż każdy dorosły obywatel musi taki dokument posiadać. 

Kredyt bez ważnego dowodu osobistego - czy to możliwe?

Informacje widniejące na dowodzie służą także do sporządzenia umowy kredytowej. Na ich podstawie dokonywana jest weryfikacja w bazach dłużników. 

Nie da się otrzymać kredytu w banku na inny dokument niż dowód osobisty. Bank może wymagać dodatkowego dokumentu, w celu potwierdzenia tożsamości jednak zdarza się to rzadko. 

Pożyczka na paszport - czy tak się da?

W przypadku banków finansowanie bez dowodu osobistego jest niemożliwe, ale co z instytucjami pozabankowymi? Firmy pożyczkowe są znane z mniej restrykcyjnych form weryfikacji klientów. Wiele pożyczek oferowanych jest w tzw. 15 min, skracając proces potwierdzania tożsamości do absolutnego minimum. Zdarza się też tak, że okazanie samego dokumentu nie jest konieczne, a wymagane są jedynie informacje znajdujące się na nim. Jeśli więc klient pamięta dane z dowodu osobistego, nie będzie miał problemu z zaciągnięciem pożyczki. Informacje, które są wymagane to zazwyczaj seria i numer dokumentu oraz data ważności i wydania. 

Chcesz wiedzieć gdzie pożyczyć pieniądze bez zdolności kredytowej? Przeczytasz o tym tutaj.

Pożyczka na paszport - czy można dostać pożyczkę bez dowodu?

W przypadku, gdy do weryfikacji tożsamości użyć można jednego z dwóch dokumentów potwierdzających tożsamość, wzięcie pożyczki na paszport będzie możliwe. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie firmy pożyczkowe oferują możliwość finansowania na podstawie tego dokumentu. 

Dodatkowo, jeśli o pożyczkę wnioskuje klient powracający, który w przeszłości korzystał z finansowania w danej firmy, nie musi fizycznie dysponować dowodem osobistym. Jego dane zazwyczaj będą automatycznie uzupełnione po zalogowaniu do systemu. 

Do wzięcia finansowania w niektórych sytuacjach wystarczą dane z dowodu lub zdjęcie dokumentu. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w kontekście wyłudzenia finansowania. Ochrona swoich danych jest niesamowicie ważna. 

Chcesz wiedzieć jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt? Przeczytaj nasz artykuł.

Kredyt na prawo jazdy, pożyczka na paszport - o czym warto pamiętać?

Do uzyskania finansowania wymaganym dokumentem jest dowód osobisty. Nie zawsze jednak potrzebny jest on fizycznie, w niektórych przypadkach wniosek należy uzupełnić o dane znajdujące się na dokumencie. W świetle prawa prawo jazdy nie jest dokumentem tożsamości. Należy pamiętać, że wymagany dowód tożsamości ma chronić nie tylko instytucje finansowe, ale także klientów. Pożyczka na prawo jazdy czy paszport podniosłaby ryzyko wyłudzeń. 

  • Paszport jest dokumentem potwierdzającym tożsamość;
  • Instytucje finansowe nie udzielają pożyczek na paszport;
  • Jedyną opcją na uzyskanie pożyczki bez dowodu;
  • Jedyną opcją na uzyskanie pożyczki bez dowodu osobistego jest wnioskowanie w instytucji, z której oferty już korzystałeś.

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań

Podobne wpisy

Dodaj komentarz