przeniesienie kredytu do innego banku

Może zdarzyć się tak, że wybrany kredyt nadmiernie obciąża domowy budżet. Jednym z wyjść z trudnej sytuacji może być refinansowanie. Refinansowanie kredytu gotówkowego polega na przeniesieniu zobowiązania do innej placówki. Wybór lepiej dopasowanej oferty może znacząco poprawić sytuację finansową. Zobacz, na czym polega refinansowanie kredytu.  

Dokładna analiza powinna uchronić przed źle dopasowanym kredytowaniem, jednak przez lata sytuacja materialna kredytobiorcy, jak i rynku, może ulec zmianie. Odpowiedzią na ten problem jest refinansowanie kredytu. Przeniesienie kredytu z jednej placówki do drugiej pozwoli dopasować warunki kredytowania do aktualnych wymogów kredytobiorcy. 

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Refinansowanie kredytu - na czym właściwie to polega?

Refinansowanie kredytu polega na zmianie kredytodawcy, przy jednoczesnej optymalizacji warunków spłaty. W dosłownym tłumaczeniu przeniesienie kredytu polega na przeniesieniu go do innej placówki, która spłaca poprzednie zobowiązanie. Ważną cechą kredytu refinansowego jest jego celowość, przeznaczony może być jedynie na spłatę poprzedniego zobowiązania, w innej placówce. 

Przeniesienie kredytu do innego banku - kiedy warto to rozważyć?

Przed przeniesieniem zobowiązania do innej placówki należy przeanalizować oferty różnych banków. Zmiana placówki powinna odciążyć kredytobiorcę, a nie dodatkowo dołożyć mu problemów. 

Refinansowanie kredytu ma sens, gdy:

 • W innym banku dostępne jest finansowanie z niższymi kosztami lub pozwalające na wydłużenie okresu spłaty;
 • Aktualna placówka nie zapewnia możliwości elastycznego harmonogramu spłaty zobowiązania;
 • Pojawił się problem z terminową spłatą zobowiązania;
 • Konieczna jest zmiana warunków kredytowania.

Chcąc przenieść kredyt do innego banku, należy pamiętać o konieczności spełnienia pewnych wymagań. Jednym z nich jest choćby zdolność kredytowa.  

Czy wszystkie kredyty można refinansować?

W przeciwieństwie do kredytów hipotecznych nie każdy kredyt gotówkowy można refinansować. To, czy będzie to możliwe, zależy od indywidualnych kryteriów oceny przez bank. Chcąc refinansować kredyt, należy wybrać kilka najodpowiedniejszych ofert i porównać je ze sobą. Pomocny w tym przypadku będzie kalkulator kredytowy. Należy jednak pamiętać, że kalkulatory kredytowe pokazują jedynie przybliżone koszty. 

Jakie wymagania należy spełnić, aby przenieść kredyt do innego banku?

Przede wszystkim, warto sprawdzić swoją umowę kredytową, aby zrozumieć warunki przeniesienia kredytu. Następnie skontaktuj się z bankiem, do którego chcesz przenieść kredyt. Możesz udać się do placówki bankowej lub skorzystać z innych form kontaktu, takich jak telefon, e-mail czy czat online. Warto porozmawiać z przedstawicielem banku, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat procedury przeniesienia kredytu.

Kolejnym krokiem będzie prawdopodobnie złożenie wniosku i dopełnienie reszty formalności, które pozwolą na refinansowanie kredytu. Bank, do którego przenosisz kredyt, będzie wymagał dostarczenia dokumentów potwierdzających twój dochód, zatrudnienie i inne informacje dotyczące twojej sytuacji finansowej. Przygotuj się na dostarczenie takich dokumentów jak wyciągi bankowe, zaświadczenia o dochodach czy umowy o pracę.

Warto pamiętać, że bank, który udzielił obecnego kredytu, może nałożyć opłaty za przeniesienie finansowania do innego banku. Zapisy dotyczące takich opłat powinny znajdować się w umowie kredytowej. Przed podjęciem decyzji o przeniesieniu kredytu, upewnij się, że rozumiesz wszystkie związane z tym koszty i porównaj je z potencjalnymi korzyściami związanymi z przeniesieniem.

Najważniejsze warunki, które należy spełnić to:

 • dobra historia kredytowa i stabilna sytuacja finansowa;
 • zdolność kredytowa (bank sprawdzi bazy BIK czy ERIF);
 • okazanie dokumentów potwierdzający dochód;
 • posiadanie ubezpieczenia na życie lub na wypadek utraty pracy;
 • pokrycie ewentualnych kosztów związanych z przeniesieniem kredytu.

Jak przenieść kredyt do innego banku?

Jak już zostało wspomniane, refinansowanie kredytu to właściwie spłata poprzedniego zobowiązania kolejnym. Tylko od czego właściwie zacząć?

Refinansowanie kredytu przebiega w następujący sposób:

 • Wybranie odpowiedniej oferty - posłużyć do tego może kalkulator kredytowy. 
 • Porównanie obecnej oferty z nową - refinansowanie ma na celu polepszenie sytuacji materialnej kredytobiorcy. Nowe finansowanie ma być dostosowane do wymogów kredytobiorcy. 
 • Złożenie dokumentów w wybranej placówce - razem z dokumentami dotyczącymi aktualnego kredytu oraz wykazem o dochodach wnioskującego.
 • Decyzja kredytowa i podpisanie umowy z nowym kredytodawcą.
 • Spłata wierzyciela przez nowego kredytodawcę, następnie spłata nowego zobowiązania. 
przeniesienie-kredytu-do-innego-banku

Czy refinansowanie kredytu gotówkowego może się odbyć w dowolnym momencie?

Generalnie nie ma przeciwwskazań, aby kredyt mógł być refinansowany w dowolnym momencie. Precyzyjne warunki dotyczące refinansowania określone powinny być w umowie kredytowej. Warto w tym przypadku przestudiować ewentualne koszty związane z wcześniejszą spłatą pierwotnego zobowiązania. 

Refinansowanie kredytu - który bank wybrać?

Kluczowym elementem będzie zdecydowanie wybranie najwłaściwszej oferty dopasowanej do indywidualnych potrzeb. Banki posiadają w swojej ofercie kredyty refinansowane, ale najczęściej tyczą się one kredytów hipotecznych

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając kredyt refinansowy:

 • oprocentowanie nominalne,
 • prowizja za udzielenie finansowania,
 • RRSO,
 • ogólne koszty związane z kredytowaniem,
 • warunki finansowania, np. dodatkowe ubezpieczenie,
 • dodatkowe produkty, np. konto osobiste. 

Czy przeniesienie kredytu gotówkowego do innego banku w ogóle ma sens?

Zasadniczo nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. Założeniem refinansowania jest polepszenie warunków spłaty zobowiązania, więc analogicznie lepsza oferta sprawia, że przeniesienie będzie miało sens. Oferty na rynku finansowym zależne są od ogólnej sytuacji gospodarczej, ale także od zdolności kredytowej jednostki. Na przestrzeni lat zdolność kredytowa klienta mogła ulec polepszeniu, dzięki czemu może on liczyć na lepsze oferty banków. 

Przeniesienie kredytu gotówkowego do innego banku a zwrot prowizji

W przypadku refinansowania istnieje możliwość zwrotu prowizji, która została wcześniej zapłacona w związku z wcześniejszym zobowiązaniem. Warto zauważyć, że refinansowanie polega na wcześniejszej spłacie poprzedniego długu, co daje podstawy do ubiegania się o częściowy zwrot kosztów.

Jeśli bank nie dokona zwrotu prowizji automatycznie, istnieje możliwość złożenia wniosku o zwrot i odwołanie się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Wyrok TSUE określa, że kredytobiorcy mają prawo do zwrotu prowizji, jeśli dokonali przedterminowej spłaty kredytu.

Przeniesienie kredytu na inną osobę - cesja kredytu

Przeniesienie kredytu na inną osobę nazywane jest cesją kredytu. Polega to na przeniesieniu obowiązku spłaty rat na innego kredytobiorcę. Na taką operację muszą zgodzić się trzy strony:

 • kredytobiorca;
 • osoba, na którą ma być przeniesiony kredyt;
 • kredytodawca. 

Nowy klient, który przenosi kredyt, będzie musiał przejść proces oceny swojej zdolności kredytowej oraz poddać się kontroli historii kredytowej. Osoba ta będzie zobowiązana dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty dotyczące jej dochodów, w tym zaświadczenie o wysokości osiąganych zarobków, do banku, tak samo, jak w przypadku ubiegania się o nowy kredyt.

Jeśli nowy klient spełnia wymagania dotyczące wystarczającego dochodu i nie posiada negatywnych wpisów w BIK, istnieją duże szanse na to, że bank zaakceptuje wniosek o przeniesienie kredytu gotówkowego. W takim przypadku osoba ta wchodzi w rolę dotychczasowego klienta i staje się odpowiedzialna za regularną spłatę kredytu gotówkowego.

Kredyt refinansowy - czy warto?

Kredyt refinansowany to doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących możliwości obniżenia kosztów swoich aktualnych zobowiązań finansowych. Dzięki tej opcji możesz połączyć swoje istniejące kredyty i pożyczki w jedno wygodne zobowiązanie o korzystniejszych warunkach spłaty. Z nami możesz liczyć na profesjonalne doradztwo przy dostosowaniu kredytu do Twoich indywidualnych potrzeb. Pozwól nam pomóc Ci w opanowaniu finansów i osiągnięciu większej stabilności oraz komfortu w zarządzaniu swoimi finansami. Otwórz nowe możliwości i zacznij oszczędzać już dziś!

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań

Podobne wpisy

Dodaj komentarz