przeniesienie kredytu do innego banku

Może zdarzyć się tak, że wybrany kredyt nadmiernie obciąża domowy budżet. Jednym z wyjść z trudnej sytuacji może być refinansowanie. Refinansowanie kredytu gotówkowego polega na przeniesieniu zobowiązania do innej placówki. Wybór lepiej dopasowanej oferty może znacząco poprawić sytuację finansową. Zobacz, na czym polega refinansowanie kredytu.  

Dokładna analiza powinna uchronić przed źle dopasowanym kredytowaniem, jednak przez lata sytuacja materialna kredytobiorcy, jak i rynku, może ulec zmianie. Odpowiedzią na ten problem jest refinansowanie kredytu. Przeniesienie kredytu z jednej placówki do drugiej pozwoli dopasować warunki kredytowania do aktualnych wymogów kredytobiorcy. 

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Refinansowanie kredytu - na czym właściwie to polega?

Refinansowanie kredytu polega na zmianie kredytodawcy, przy jednoczesnej optymalizacji warunków spłaty. W dosłownym tłumaczeniu przeniesienie kredytu polega na przeniesieniu go do innej placówki, która spłaca poprzednie zobowiązanie. Ważną cechą kredytu refinansowego jest jego celowość, przeznaczony może być jedynie na spłatę poprzedniego zobowiązania, w innej placówce. 

Przeniesienie kredytu do innego banku - kiedy warto to rozważyć?

Przed przeniesieniem zobowiązania do innej placówki należy przeanalizować oferty różnych banków. Zmiana placówki powinna odciążyć kredytobiorcę, a nie dodatkowo dołożyć mu problemów. 

Refinansowanie kredytu ma sens, gdy:

 • W innym banku dostępne jest finansowanie z niższymi kosztami lub pozwalające na wydłużenie okresu spłaty
 • Aktualna placówka nie zapewnia możliwości elastycznego harmonogramu spłaty zobowiązania
 • Pojawił się problem z terminową spłatą zobowiązania
 • Konieczna jest zmiana warunków kredytowania

Chcąc przenieść kredyt do innego banku, należy pamiętać o konieczności spełnienia pewnych wymagań. Jednym z nich jest choćby zdolność kredytowa.  

Czy wszystkie kredyty można refinansować?

W przeciwieństwie do kredytów hipotecznych nie każdy kredyt gotówkowy można refinansować. To, czy kredyt będzie to możliwe, zależy od indywidualnych kryteriów oceny przez bank. Chcąc refinansować kredyt, należy wybrać kilka najodpowiedniejszych ofert i porównać je ze sobą. Pomocny w tym przypadku będzie kalkulator kredytowy. Należy jednak pamiętać, że kalkulatory kredytowe pokazują jedynie przybliżone koszty. 

Jak przenieść kredyt do innego banku?

Jak już zostało wspomniane, refinansowanie kredytu to właściwie spłata poprzedniego zobowiązania kolejnym. Tylko od czego właściwie zacząć?

Refinansowanie kredytu przebiega w następujący sposób:

 • Wybranie odpowiedniej oferty - posłużyć do tego może kalkulator kredytowy. 
 • Porównanie obecnej oferty z nową - refinansowanie ma na celu polepszenie sytuacji materialnej kredytobiorcy. Nowe finansowanie ma być dostosowane do wymogów kredytobiorcy. 
 • Złożenie dokumentów w wybranej placówce - razem z dokumentami dotyczącymi aktualnego kredytu oraz wykazem o dochodach wnioskującego.
 • Decyzja kredytowa i podpisanie umowy z nowym kredytodawcą.
 • Spłata wierzyciela przez nowego kredytodawcę, następnie spłata nowego zobowiązania. 

Czy refinansowanie kredytu gotówkowego może się odbyć w dowolnym momencie?

Generalnie nie ma przeciwwskazań, aby kredyt mógł być refinansowany w dowolnym momencie. Precyzyjne warunki dotyczące refinansowania określone powinny być w umowie kredytowej. Warto w tym przypadku przestudiować ewentualne koszty związane z wcześniejszą spłatą pierwotnego zobowiązania. 

Refinansowanie kredytu - który bank wybrać?

Kluczowym elementem będzie zdecydowanie wybranie najwłaściwszej oferty dopasowanej do indywidualnych potrzeb. Banki posiadają w swojej ofercie kredyty refinansowane, ale najczęściej tyczą się one kredytów hipotecznych

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając kredyt refinansowy:

 • oprocentowanie nominalne
 • prowizja za udzielenie finansowania
 • RRSO
 • ogólne koszty związane z kredytowaniem
 • warunki finansowania, np. dodatkowe ubezpieczenie
 • dodatkowe produkty, np. konto osobiste 

Czy przeniesienie kredytu gotówkowego do innego banku w ogóle ma sens?

Zasadniczo nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. Założeniem refinansowania jest polepszenie warunków spłaty zobowiązania, więc analogicznie lepsza oferta sprawia, że przeniesienie będzie miało sens. Oferty na rynku finansowym zależne są od ogólnej sytuacji gospodarczej, ale także od zdolności kredytowej jednostki. Na przestrzeni lat zdolność kredytowa klienta mogła ulec polepszeniu, dzięki czemu może on liczyć na lepsze oferty banków. 

Kredyt refinansowy - czy warto?

Przeniesienie kredytu może znacząco zmienić warunki kredytowania. Po zsumowaniu możliwych kosztów związanych z przeniesieniem należy porównać je z kosztami obecnego kredytu. Przeanalizowanie wszystkich kosztów towarzyszących refinansowaniu pozwoli obiektywnie ocenić opłacalność takiej operacji. 

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań

Podobne wpisy

Dodaj komentarz