- 27 listopada 2020
- Seria rozwój firmy
- Komentarze : 0
Pomysł na rozwój firmy dla pielęgniarki lub położnej
Jak wynika z danych opublikowanych na stronie Business Insider* przeciętne wynagrodzenie brutto pielęgniarki z tytułem magistra na kierunku pielęgniarstwo i specjalizacją to 5327 zł brutto. Te bez specjalizacji i wyższego wykształcenia zarabiają znacznie mniej (do końca 2021 roku mają otrzymać kwotę 3345 zł brutto). To sprawia, że wiele z nich szuka innych form zarobku poza etatem lub zakłada własne działalności. Pracujesz jako pielęgniarka lub położna w publicznej służbie zdrowia i myślisz o otwarciu własnej firmy? Sprawdź nasze pomysły na rozwój firmy dla pielęgniarki i położnej.
Otwarcie własnego gabinetu pielęgniarskiego wymaga dopełnienia wielu formalności. Gdy już przez nie przebrniemy, możemy zacząć myśleć o tym, jakie działania, usługi, produkty pozwolą nam wyróżnić się na tle konkurencji. Ta była, jest i będzie, co nie oznacza, że nie ma miejsca na kolejny – nasz gabinet.

Rozwój firmy pielęgniarki lub położnej – znajdź swój wyróżnik
Pomysł na biznes, nietypową usługę, produkt, którego brakuje na rynku i może być źródłem dochodu pasywnego to połowa sukcesu. Druga połowa to odpowiedni marketing i sprzedaż. Bez tego działalność nie przetrwa.
Obecnie większość firm ma swoje miejsca w sieci – stronę www, która jest wirtualną wizytówką, bloga, fanpage w social mediach. Pozwalają one budować relacje, docierać do szerokiego grona osób i przemieniać odbiorców treści w klientów.
Sposobów na wyróżnienie się na tle konkurencji jest wiele. Mogą nimi być:
- Nietypowa usługa w gabinecie lub domu pacjenta, np. pogotowie pielęgniarskie, dodatkowa opcja skorzystania z pomocy psychologa lub innego specjalisty
- Gabinet wyposażony w nowoczesny sprzęt dostosowany do potrzeb pacjentów, np. osób starszych, niepełnosprawnych, kobiet w ciąży czy dzieci, w którym poczują się oni zaopiekowani
- Troskliwe podejście do pacjenta, które z pewnością pomoże przyciągnąć klientów
- Znalezienie swojej niszy i skierowanie usług do określonej grupy (np. do rodziców małych dzieci, osób starszych, osób z konkretnymi schorzeniami)
- Unikatowe produkty takie jak: kursy/szkolenia online, e-booki, książki, dzienniki (pozwalające notować istotne wyniki/pomiary, gdy jest to konieczne)
- Nagrywanie podcastu czy wideo i dzielenie się wiedzą, pomaga w budowaniu społeczności osób zainteresowanych danym tematem.
Położna może natomiast:
- udzielać porad laktacyjnych stacjonarnie i online
- świadczyć wizyty domowe dla świeżo upieczonych mam
- prowadzić szkoły rodzenia stacjonarnie i online
- towarzyszyć podczas porodu w charakterze douli.
Jednym z ciekawych pomysłów istniejących już na rynku jest opcja skorzystania z usługi tzw. nocnej niani. W zależności od potrzeby można zamówić położną na godziny do opieki nad maluszkiem w nocy, ale również w ciągu dnia.

Środki na rozwój firmy pielęgniarki lub położnej
Założenie i rozkręcenie własnego gabinetu wiąże się ze sporymi wydatkami. Wynikają one z wymogu dostosowania go do istniejących przepisów. W przypadku położnej potrzebne będą również pomoce dydaktyczne m.in. piłki, maty, worki do siedzenia, rzutnik, lalki bobasy i wiele innych.
Jeśli nie mamy własnych środków, rozwiązanie jest finansowanie z banku lub instytucji pozabankowej. Pozwala sfinansować m.in. zakup potrzebnego sprzętu, wyposażenia czy remont lokalu. Pielęgniarki i położne wykonujące tzw. wolny zawód mogą liczyć na preferencyjne warunki kredytów w tym:
- szybkie załatwienie formalności
- wyższe kwoty
- brak prowizji
- korzystne warunki spłaty
- uproszczone procedury
- dłuższy okres kredytowania.
Kredyt firmowy to dobre rozwiązanie, gdy wcześniej:
- przeprowadziliśmy badanie rynku
- sprawdziliśmy zapotrzebowanie na usługi/produkty
- mamy przygotowaną strategię rozwoju działalności.
Finansowanie z zewnątrz pozwoli w krótkim czasie zrealizować cele i spłacić zaciągnięte zobowiązanie finansowe.
W załatwieniu formalności związanych z kredytem wspiera doradca kredytowy, który m.in. pomoże wybrać najlepszą ofertę na rynku. Sprawdź, co zyskasz korzystając z usług pośrednika kredytowego. Zapraszamy do kontaktu z naszym doradcą tutaj.
* https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/praca/pielegniarki-w-polsce-ile-zarabiaja/0gtvxsv