Jak wziąć tani kredyt? Podpowiadamy!

Kredyt wziąć można na różne cele. Nie jest on jedynie sposobem na ratowanie firmy przed upadkiem czy domowego budżetu w trudnej sytuacji finansowej. Przedsiębiorcy zaciągają go również, by wdrażać innowacje, rozwijać firmę, wykorzystać dobrą koniunkturę na rynku. Często przynosi to efekt w postaci lepszych dochodów przedsiębiorstwa. Bez względu na cel każdemu kredytobiorcy zależy na tym, by kredyt nie ciągnął za sobą wysokich kosztów. Jak wziąć tani kredyt i na co zwrócić uwagę, gdy się na niego decydujemy? O tym w poniższym artykule.

Kredyt niewątpliwie może być pomocny w wielu sytuacjach. Aby tak było, potrzebujemy zadbać o to, by był dopasowany nie tylko do naszych potrzeb, ale również możliwości finansowych. Pamiętajmy o tym, że każdy kredyt to koszt, który należy uwzględnić w swoim budżecie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by mieć pewność, że bierzemy tani kredyt.

Tani kredyt – jak go rozpoznać?

Na całkowity koszt kredytu składa się kilka elementów. Jeśli chcemy sprawdzić, czy jest tani, potrzebujemy zwrócić uwagę na:

  • Wysokość oprocentowania,
  • Prowizję (wysoka jest często dla banku rekompensatą niskiej stawki oprocentowania kredytowego),
  • Okres spłaty (wpływa na wysokość rat, ale również na koszt kredytu),
  • Opłaty bankowe
  • Ubezpieczenia.

Kluczowym elementem dającym obraz całościowych kosztów związanych z kredytem jest RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania uwzględniająca wysokość oprocentowania, prowizji oraz to, jak będą one naliczane. Niższe RRSO to tańszy kredyt. Jego wartość zmieniać się będzie w zależności od okresu kredytowania i kwoty, o jaką chcemy się starać.

By kredyt był jeszcze tańszy…

Obecnie mamy do czynienia z jednymi z najniższych stóp procentowych od wielu lat, co oznacza, że kredyty są stosunkowo tanie. Dobrze jest pamiętać o tym, że koszty związane z obsługą, udzieleniem kredytu firmowego, ubezpieczeniem oraz odsetki możemy wrzucić w koszty firmy, obniżając w ten sposób należny podatek dochodowy.

Dodatkowo osoby wykonujące tzw. zawody zaufania publicznego m.in. lekarze, architekci, adwokaci, tłumacze, cieszą się szczególnym zaufaniem banków. Mogą liczyć na wyższe kwoty kredytów, niższe marże, brak prowizji, niskie oprocentowanie, preferencyjne warunki spłaty.

Gdzie wziąć tani kredyt?

Na to pytanie nie ma jednej gotowej odpowiedzi. Banki udzielając kredytu, biorą pod uwagę różne parametry. Wiele zależy od rodzaju kredytu, jego wysokości, naszej zdolności kredytowej, dochodów i spełnienia innych warunków niezbędnych do jego uzyskania. Dlatego odpowiedź na powyższe pytanie to kwestia indywidualna.

Kredyt możemy zaciągnąć także w instytucji pozabankowej, w której znajdziemy wsparcie, gdy banki odmówią nam finansowania. Dodatkową zaletą jest uproszczony proces przyznawania gotówki.

Jak porównać oferty, by wziąć tani kredyt?

Oferty kredytowe możesz porównać samemu (również przez Internet), korzystając z tzw. kalkulatorów kredytowych. Nie są one jednak ofertą handlową w rozumieniu Art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Mają jedynie charakter informacyjny. Aby poznać szczegóły, dobrze jest zgłosić się bezpośrednio do banku lub skorzystać ze wsparcia niezależnego doradcy kredytowego. Ten porówna oferty dostępne na rynku i przedstawi najkorzystniejsze, dopasowane do naszych potrzeb i oczekiwań. Skorzystanie z jego usług, to ogromna oszczędność czasu i energii, którą musimy poświęcić na porównanie ofert, w celu znalezienia tej najlepszej. Dodatkowo doradca wesprze nas w dopełnieniu niezbędnych formalności w banku lub instytucji pozabankowej.

Przeczytaj również – Kredyt – u pośrednika czy w banku?

Potrzebujesz wsparcia? Pomożemy!

Osobom spoza branży bankowej łatwo pogubić się wśród wielu ofert i parametrów. Jeśli jesteś zainteresowany kredytem, zmęczony szukaniem, porównywaniem i zależy Ci na czasie, zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem tutaj. Umów się na niezobowiązujące spotkanie.

  • Przeanalizujemy Twoją sytuację finansową.
  • Sprawdzimy zdolność kredytową.
  • Przedstawimy obowiązujące promocje.
  • Wyliczymy całkowity koszt kredytu.
  • Pomożemy w negocjacjach z bankiem.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz